טיול לחו"ל עם הורים מבוגרים

us

טיול עם אחד או שני ההורים בגיל הזהב, עשוי להיות דרך מתגמלת להתבונן בצד שונה שלהם ולהתחבר אליהם מחדש. בין אם זו הפעם הראשונה או הפעם העשירית בה נסעת עם ההורה הקשיש שלך, מתן תשומת לב לצרכים המיוחדים שלו, יגרום לטיול לעבור באופן חלק יותר.

בחירה זהירה של היעד וסוג הטיול
בעת יציאה לטיול עם הורה קשיש יש להשאיר את התרמיל בבית, אלא אם כן ההורה שלך הוא אחד מהקשישים הנדירים אשר רצים מרתונים לתוך שנות התשעים שלהם. השלב הבא הוא קבלת החלטה לאיזה סוג של נסיעה תצאו. ברגע שהתקבלה החלטה, ניתן לבחור סיורים או מדריכים מקומיים בקיאים ויעילים. היתרון בתכנון מראש של סוג הטיול הוא מניעת כמה שפחות הפתעות וקשיים מיותרים.
הגיל, הניידות ומצב בריאותו של ההורה, עשויים להשפיע על בחירת המדינה בה תבקרו, ועל העונה המתאימה בשנה. אקלים קיצוני עלול לגבות מחיר קשה ככל שאדם מתבגר, ולכן ביקור בג'ונגל בעונה החמה והגשומה ביותר, אינו רעיון טוב.
כמו כן, מסע לרוסיה באמצע החורף אינו בחירה נבונה. שיקול נוסף הוא כי ככל שאדם מתבגר, כך גם מערכת החיסון שלו, ולכן חשוב לשקול בזהירות באיזו מדינה לבקר, תוך לקיחה בחשבון של כל הגורמים.

לינה בתיאום מראש
הזמנת מלון מראש עשויה לסייע בהפחתת המתח הכולל של הטיול. יש לזכור כי קשישים, גם אם מצבם הפיזי טוב, מתקשים בניידות ממושכת בהשוואה למטיילים צעירים. הזמנת מלון מראש תמנע התרוצצות לא ידועה בעיר עם קשיש אשר סובלנותו עלולה להיות שונה. נסיעה ישירה משדה התעופה אל המלון מאפשרת גם לנוח לאחר הטיסה, ויתרון זה מהווה הקלה עצומה. מומלץ אף להזמין חדרים נפרדים על מנת להבטיח שנת לילה רגועה גם לך.
לעיתים, קשישים זקוקים לזמן רב יותר על מנת להתאושש מהטיסה ולהסתגל לשינויים באזורי הזמן, כך שיהיה מועיל לתזמן הרגעות של לילה אחד או שניים בבית מלון ביעד ההגעה. גם בסוף הטיול זה רעיון טוב לתזמן מספר לילות של מנוחה ורגיעה במיקום מרכזי טרם היציאה הביתה.

שיקולי תקציב
תקצוב סכום נוסף לשם נוחות חשוב גם הוא. כך למשל, תחבורה ציבורית עשויה להיות קשה לנגישות עבור קשישים רבים. מדרגות של רכבת תחתית עשויים להקשות על הברכיים והירכיים בגילם.
המתנה לאוטובוסים בשמש חמה או רוח קרה עלולה לגבות מחיר כבד על הקשישים יותר מאשר על הצעירים. תשלום נוסף עבור נסיעה במונית עשוי לגרום אושר. אם אתם מתכננים מספר ביקורים במקומות שונים, השכרת רכב עשויה להקל על ההורה הקשיש בנסיעות. יחד עם זאת, יתכן כי בסופו של דבר יהיה עליך לשמש כנהג, נווט ושוער.
יש לזכר כי שגרת תזונה נאותה חיונית להורה קשיש. תקצוב ארוחות סדירות במסעדות מכובדות והימנעות מאוכל רחוב, ישמור על טיול בריא ושמח.
תשלום למדריכי תיירים, אשר מכירים את השטח טוב, עשוי להקטין את הסיכון של הליכה לאיבוד, כמו גם את המאמץ והלחץ הנוסף. מדריכים מקומיים עשויים להיות מעיין של ידע ולהוות מפלט חברתי, ואתנחתא קומית מבורכת.

נושא הבריאות
בטרם היציאה לטיול, יש לבקר אצל הרופא. תלוי ביעד הנסיעה, יתכן שיהיה צורך בחיסונים או אמצעי מניעה אחרים דוגמת זריקת אימונוגלובולינים. אם להורה קיימים מצבים בריאותיים כלשהם, הרופא יכול לייעץ כיצד לשמור על הבריאות במהלך הנסיעה, ולרשות תרופות נחוצות ותרופות מונעות.
אם ההורה הקשיש נוטל תרופות מרשם, יש לזכור לארוז אותן בנפרד, על מנת למנוע את הסיכון של איבודן עם מטען אבוד, או המתנה ממושכת לקבלת המטען בשדה התעופה. יש לתכנן את הטיול סביב זמני הארוחות על מנת למנוע התדרדרות פיזית.
נושא הביטחו הרפואי חשוב ביותר. יש לוודא שהביטוח הרפואי מותאם לגילו ומצבו של ההורה ולא להסתפק בביטוח בריאות כללי. קיימות חברות המתמחות בכך ומאפשרות כיסוי מלא לרובן של המחלות ובכך להפוך את הנסיעה לרגועה ומהנה ללא חשש.

לסיום
בעת תכנון הטיול, עשויים להתגלות שיקולים אחרים, אישיים יותר. אלה תלויים ביעד הנבחר, אורך הנסיעה, עונת השנה, טיב מערכת היחסים בין ההורה לילד, והמגבלות הרפואיות או הפיזיות של הורה הקשיש.
יש להקדיש את הזמן טרם הנסיעה לחשיבה על שיקולים ספציפיים ולדבר עליהם עם ההורה על מנת להתכונן ככל הניתן לבלתי צפוי. הכנה נאותה עשויה לסייע להפוך את הנסיעה לזיכרון יקר עבור שניכם.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.