קשיי הסתגלות – מהם ואיך מתמודדים איתם?

מעבר של מקום מגורים, הסתגלות לעבודה חדשה לצד צוות עובדים חדש, או אפילו דברים חיוביים כמו קידום בתפקיד – יכולים לגרום ללחץ נפשי רב וסטרס רבים, שעשויים להשפיע על החיים שלנו בצורה רבה מאוד. במרבית המקרים, אנשים מתמודדים עם קשיי הסתגלות לאחר מספר חודשים, שלאחריהם, הם מרגישים כבר בשגרה כלשהי. אולם, אצל אנשים אחרים, קשיי הסתגלות יכולים להשפיע בצורה קשוחה הרבה יותר, צורה שעשויה להשפיע על מצב הרוח, להכניס את האדם שסובל מקושי ההסתגלות לדיכאון, חרדה, וכיוצא בזאת. בשורות הקרובות, נלמד עוד על קשיים אלו, מה זה בעצם אומר, וכיצד הרפואה המשלימה עשויה לסייע במקרים של חוסר התמודדות עם קשיים אלו.

מבוא לקשיי הסתגלות

בראש ובראשונה, עלינו להבין כי קשיי ההסתגלות השונים משויכים בראש ובראשונה למשפחה של הפרעות נפשיות שונות, כאלה שקשורות למצבים של לחץ, וסטרס רבים. כאשר בן אדם לא מתמודד בצורה טובה עם קושי הסתגלות, תופעות הלוואי עשויות להיות חרדות, דיכאון, ובמקרים קיצוניים גם קיימות של מחשבות טורדניות ואובדניות. אנשים שסובלים מתופעות הלוואי החמורות של קשיי הסתגלות, מרגישים שקושי זה מפריע להם לנהל את אורח החיים בצורה אליה הם היו רגילים. כיום, הרפואה המשלימה מציעה מספר פתרונות להתמודדות עם קשיי הסתגלות, זאת לדוגמת שימוש ונטילה של פרחי באך, וצמחי מרפא נוספים.

דוגמאות למצבים המעידים על קשיים

  • ילד המתקשה להסתגל לגן חדש או לבית הספר
  • ילד המתקשה להסתגל למקום מגורים חדש, בית חדש, דירה חדשה, דירה או שכונה חדשה
  • אדם בוגר המתקשה להסתגל לקשר חדש
  • אדם בוגר המתקשה להסתגל למקום עבודה חדש

מדוע יש סוג של בעייתיות במצבים כאלה?

לאנשים עם קשיי הסתגלות נוצרים קשיים נוספים, שכן הסתגלות למצבים היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. אנחנו כל הזמן חווים שינויים, החיים אינם צפויים ולכן יש חשיבות רבה לעבוד על הדברים ולחזק אותם במידה ויש חולשה מסוימת.

כיצד הרפואה המשלימה יכולה לסייע?

הרפואה המשלימה היא רפואה ששמה קשר ישיר בין המצב הנפשי לבין המצב הרפואי שאדם מסוים מתמודד מולו. כך למשל, טיפול בצמחי מרפא, צמחים שמסייעים לאנשים שסובלים מבעיות נפשיות שונות, עשוי להיות רלוונטי מאוד ומועיל מאוד במקרים שבהם בן אדם מתמודד עם קשיי הסתגלות שונים. גם פתרון של שימוש בצמחי באך המבוססים על ריכוזיות גבוהה של פרחים מסייעים במידה רבה לההתמודד עם קשיים אלו, קשיים בין מעברים, בעיות רגשיות, בעיות התנהגות, בעיות קשב וריכוז ועוד. בכל טיפול שלא תבחרו, יש חשיבות רבה בבחירת התאמת הטיפול לצורך של המטופל, ילד או בוגר ובבחירת המטפל הראוי. בתחילת הדרך תתבצע אבחנה מסודרת של המטופל על ידי תשאול מעמיק וכך ניתן יהיה להתאים עבורו את הפורמולה הטובה ביותר.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.