טבעות עתיקות – שוות יותר משחשבתם

לגברים או נשים שאינם נמשכים לסוגים שונים של טבעות מודרניות נוצצות, ומחפשים טבעות ייחודיות יותר, טבעות עתיקות הן הבחירה המושלמת. יש להן אופי וסגנון מרהיבים, שכמעט ולא נין למצוא בטבעות מודרניות. יחד עם זאת, לפני רכישת טבעת עתיקה, חשוב להבין את המאפיינים הייחודיים של כל סגנון.

איך יודעים בת כמה הטבעת וכמה היא שווה?

כדי לזהות ענתיקות אמיתיות, מומלץ לקבל הערכה של שמאי תכשיטים שייקבע את גיל הטבעת והתיוג העתיק שלה. שנת התיחום של הטבעת מציינת את גילה, והיום שמאים מצהירים שטבעית חייבת להיות בת חמישים שנים כדי להיחשב לעתיקה.

שמאים וגמולוגים מוסמכים מסייעים בקביעת גיל הטבע, ולאנשים שמעוניינים לרכוש טבעת אותנטית מתקופת עיצוב, מומלץ לבחור את הטבעת רק בחנות תכשיטים שמוכרת תכשיטים, פריטים ורהיטים עתיקים.

יש להיזהר מקניית טבעות שמסומנות כרפרודוקציות, או מטבעות מודרניות שעשויות להידמות לעתיקות. סוחר טבעות מקצועי שמתמחה בפריטי וינטג' ידריך אתכם בזיהוי ההבדלים.

מוטיב

תאריך ייצור הטבעת מציין את הסגנון, העיצוב והסמליות שלה. קווים חינניים, דפוסים נועזים ותיאור תקופתי מסייעים באיתור גיל הטבעת. אירועים היסטוריים ותרבותיים עשויים גם להניע את המוטיב.

כך, לדוגמא, בשנות ה-1800 נרשם זרם של עיצובים בהשראת ממצאים ארכיאולוגיים מפתיחת קברים מצריים ואטרוסקיים.

סגנונות חיתוך אבני חן

סגנונות עיצוב של יהלומים חתוכים ואבני חן שונות בטבעות מסייעים באיתור התקופה שלהן. שימו לב לסגנונות החיתוך החשובים האלו במהלך בחינת טבעות עתיקות.

חיתוך ורדים

עיצוב מעוגל עם תחתית שטוחה וחלק עליון עגול. אחת הגזרות המוקדמות יותר, שהוצגה לראשונה בשנת 1500, וחזרה לאופנה בטבעות שנוצרו בשנת 1800.

גזרה אירופאית עתיקה

צורה מרובעת מעוגלת עם היבטים רבים יותר מחיתוכי הוורדים. טבעות עתיקות אלו מתוארכות מהמאה ה-18 עד תחילת המאה ה-19, ורוב הדגמים מציגים אבני חן בסגנון זה.

חיתוך שלב

צורה מרובעת מעוגלת עם היבטים ארוכים. טבעות עתיקות בסגנון זה הוצגו משנות ה-1800 ועד לתקופה המודרנית.

אבני חן פופולריות

אבני חן בסוגים רבים היו זמינות כאבני טבעות במשך מאות שנים, אבל הפופולריות שלהן גדלה ופוחתת בהתבסס על צבע ואופנה. כך, לדוגמא, המלכה ויקטוריה אהבה כחול. לפיכך, טורקיז היה באופנה בתקופת שלטונה.

מצד שני, לכמה אבני חן יש ביקוש בלתי פוסק, כמו למשל לאבני אודם, ספיר ואזמרגד, שנחשבות לפופולריות ביותר לאורך כל התקופות.

דירוג יהלומים הוא תופעה חדשה יחסית

דירוג יהלומים מהווה היום שפת יהלומים נפוצה בין הקונה והמוכר. יהלומים בטבעות עתיקות שנוצרו בעבר הוערכו אחרת. כך, לדוגמא, בשנות ה-1700, טבעות יהלומים היו נדירות, ויהלומים צהובים היו נפוצים. הטכנולוגיה לחיתוך יהלומים לממדים המדויקים של היום לא הייתה קיימת.

לפיכך, חיתוכי ורדים ישנים, שטוחים בחלק התחתון וכיפוף בחלק העליון, עם מעט עיצובים, פגעו בחומרה בזוהר היהלומים. לעומת זאת, לחיתוך המבריק העגול של היום יש 58 עיצובים, חיתוך לייזר לפרופורציות מוגדרות על מנת לשחרר ברק מירבי.

איפה ניתן לרכוש טבעות עתיקות וענתיקות?

בעיקרון יש כל מיני אפשרויות שמדובר ברכישה של טבעות ומוצרי עתיקות נוספים. אופציה אחת היא לרכוש מאספנים העוסקים בתחום זה כבר שנים רבות. חשוב מאוד לבדוק את המקור שלכם ולא לקנות מטבעות או ענתיקות אחרות מכל אחד. אופציה נוספת היא לגשת לחנויות מקצועיות של אספנות, או שווקים מיוחדים. היום גם יש מכרזים דרך רשת האינטרנט, אבל שוב חשוב לשים לב שאתם בוחרים את המקור שלכם בקפידה רבה.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.