אסטמה של העור אצל מבוגרים

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם לעתים אקזמה או אסטמה של העור אצל מבוגרים נחשבת למחלה שכיחה מאוד וכרונית. בזמן התפרצות של המחלה, העור הופך אדום, יבש ומגרד מאוד. אמנם המחלה שכיחה יותר אצל ילדים, אך היא קיימת באחוזים די גבוהים גם אצל מבוגרים.

 

קצת נתונים מספריים

 • המחלה פוגעת ב-11%-22% בקרב התינוקות והילדים בישראל
 • ברוב המקרים המחלה מתפרצת בגיל לידה
 • למעלה מ-90% מהמקרים המחלה פורצת לפני גיל 5
 • בממוצע כ-35% מהילדים סובלים מהמחלה גם אחרי גיל 13 ואצל 30% מהם, המחלה ממשיכה גם בגילאים מבוגרים יותר
 • המחלה איננה מדבקת
 • הגורמים העיקריים למחלה הם אוכל מעובד ומשומר, מתח, זיהום אוויר וגורמים גנטיים. באתר של העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס, תוכלו לקבל נתונים מספריים נוספים.

 

איך מטפלים באסטמה של העור אצל מבוגרים?

הדבר הכי חשוב שצריך לזכור בהתייחסות לטיפול באסתמה של העור הוא שמדובר בתהליך הדרגתי. אטופיק דרמטיטיס איננה מחלה שאפשר לטפל בה בפעם אחת וזהו. יש לה תקופות יותר שקטות עם פחות התפרצויות ויש לה תקופות יותר קשות. אחד הדברים הכי חשובים המסייעים להתמודד עם המחלה, להפחית את התסמינים ולמנוע התפתחות של זיהומים הוא שמירה על היגיינה וניקיון הגוף. הנה כמה טיפים הקשורים לשמירה על הגיינה של הגוף והעור:

 • מומלץ לטבול את הגוף באמבטיה עם מים פושרים בשילוב שמנים אתריים המסייעים להרגעת העור כמו שמן לבנדר למשל. אמבטיה עדיפה מאשר מקלחת קצרה במקרה של דלקות וזיהומים בעור.
 • חשוב להתקלח עם מים פושרים ולא עם מים חמים אשר מעודדים התפרצויות של גירודים.
 • קריטי ליבש את בצורה של הספגה ולא לשפשף אותו.
 • אחרי האמבטיה, כדאי למרוח קרם לחות המסייע למנוע התייבשות של העור. לעתים אפילו מומלץ למרוח את הקרם כמה פעמים ביום.
 • חשוב לבחור בגדים קלים, נוחים, אווריריים העשויים מחומרים טבעיים כמו כותנה או פשתן ולהימנע מלבוש העשוי מחומרים סינטטיים כמו פוליאסטר למשל.
 • עדיף שלא לחמם את החלל ליותר מ-24 מעלות סלציוז. כדאי לשמור על רמת לחות בינונית בחדר.
 • חשוב מאוד לנסות להפחית סטרס ומתח נפשי המעודד התפרצויות של המחלה.

 

טיפול תרופתי – כדאי או לא כדאי?

אחת השאלות הפופולאריות בקרב ישראלים החולים במחלה היא האם כדאי לפנות לטיפול רפואי רגיל, או שמא לפנות לפתרונות הטיפול הטבעיים כמו רפואה משלימה למשל. אז לעתים הטיפול התרופתי הינו הכרחי והוא מסייע פעמים רבות למנוע הידרדרות במצבו הרפואי, הפיזי והנפשי של החולה. למשל, יש משחות הניתנות במרשם של רופא המכילות סטרואידים והן מסייעות להקלה בתסמיני המחלה ובחומרה שלהם. יחד עם זאת, חשוב להשתמש בהן לפי ההנחיות הרפואיות וזאת משום שגם הן יכולות לגרום להיווצרות של תופעות לוואי.

 

יש גם טיפול שנחשב למקומי, מדובר במשחות אימונומודולטוריות. משחות אלה פועלות על המערכת החיסונית של הגוף הפועלת באופן שאינו מאוזן בזמן התפרצות המחלה. המשחות מסייעות בעצם להפחית את הפעילות של המערכת החיסונית באזור המריחה, הן אינן נספגות בצורה משמעותית, אך הן כן מקלות על הגרד והפריחה. במידה והמשחות הללו לא פועלות ולא מקלות על התסמינים, ניתן לטפל או באמצעות טיפול סיסטמי – תרופות אנטיהיסטמיניות או בטיפול אנטיביוטי היעילות במצבים זיהומיים. טיפול נוסף שנמצא יעיל, אך הוא מומלץ רק במקרים קשים מאוד נקרא פוטותרפיה.

 

מה לגבי טיפול טבעי?

טיפולים טבעיים לאסטמה של העור כוללים בין השאר תזונה מאוזנת שאיננה מכילה גורמים אלרגניים כמו ביצים, מוצרי חלב, חיטה, חומרים משמרים ועוד. מומלץ לשלב צמחי מרפא עם תכונות המסייעות באיזון חיסוני והפחתת מתחים נפשיים.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.