קנאביס רפואי לטיפול בכאבים כרוניים

כאבים כרוניים עלולים להיות מתישים מאוד לאנשים שסובלים מהם, למערכת הבריאות ולחברה. כאבים אלו מוגדרים בדרך כלל ככאבים שנמשכים יותר מחודש וחצי. בהגדרה, כאב כרוני הוא מאתגר לטיפול. ניתן לטפל בכאבים חמורים, שנובעים מפציעה או מחלה קצרת טווח, למשל, באמצעות מגוון רחב של תרופות, אך היום, יותר ויותר אנשים בוחרים לנסות לטפל בכאב שלהם באמצעות קנאביס רפואי. לקנאביס רפואי מגוון רחב של יתרונות.

איך צורכים קנאביס רפואי?

כאב כרוני, לעומת זאת, מגיב פחות לתרופות רבות. אופיואידים, כגון מורפיום, יכולים לסייע בהתמודדות עם כאב כרוני, אבל תרופות אלו מלוות בסיכון רציני להתמכרות. הצורך למצוא אלטרנטיבה יעילה לאופיואידים הולך וגובר מדי יום. פתרון אפשרי אחד ניתן למצוא בתרופה שיש לה היסטוריה ארוכה ומורכבת: קנאביס, שמגיע עם שימוש נכון בסוגים שונים של וופורייזרים מומלצים. כלומר יש כמה אפשרויות לצריכה של קנאביס, אופציה אחת היא באמצעות אידוי, כאמור עם מכשיר וופורייזר, אופציה שניה היא על ידי עישון, כך שמגלגלים את החומר בתוך נייר גלגול. בנוסף, ניתן לצרוך קנאביס גם לאחר שעבר תהליך מיצוי מובחר, כלומר בשמן מתחת ללשון.

אתגרים חדשים לרפואה עתיקה

קנאביס משמש למטרות רפואיות כבר אלפי שנים. סוג צמחי הקנאביס כולל כמה מינים שונים עם מקור צמיחה במרכז אסיה, לפני התפשטותו עד אירופה. בסין העתיקה השתמשו בצמחי קנאביס למזון ולרפואה, והסיבים ארוגים לבד.

במערב, למרות שקנאביס מקושר לעתים קרובות לשינויים התרבותיים של שנות השישים, התרופה קיימת כבר הרבה יותר זמן: זרעים נמצאו במיקום של יישוב ויקינגי מהמאה העשירית בבריטניה.

האם קנאביס מהווה תחליף יעיל לאופיואידים?

בשנים האחרונות, רופאים ממקדים את תשומת ליבם באופנים שבהם קנבינואידים מפחיתים כאב. קיימים מסלולים אפשריים רבים שבהם קנאביס עשוי להקל על כאב כרוני, ורופאים מתעניינים במיוחד באינטראקציות בין מערכות אופיואידים וקנבינואידים בגוף.

קנאביס מפחית את הצורך באופיואידים בטיפול בכאב כרוני, ובמיוחד הוא מסייע בהפחתת תופעות הלוואי של אופיואידים וההשפעה הקשה של גמילה מהם. אזורי מערכת העצבים המרכזית שמעבירים אותות כאב מסביב לגוף מכילים ריכוז גבוה של קולטני קנבינואידים.

חלק מהשפעות הכאב נקשר לגמילה מאופיואידים

רופאים גילו שקולטני קנבינואידים נמצאים גם בחלק במוח שנקרא האבנולה הצידית, שהיא יוצאת דופן בכך שהנוירונים או תאי העצב שלה מגיבים לגירויים חזותיים שמצביעים על אירוע שלילי או מנבאים היעדר תגמול.

באופן משמעותי, כאב שאנשים חווים במהלך גמילה מאופיואידים קשור לפעילות מוגברת של האבנולה הצדדית. אנשים שנאבקים בהתמכרות לאופיואידים חווים לעתים מצב שנקרא היפראלגיה, שמייצר רגישות מוגברת לכאב.

מצב זה מתרחש כאשר קולטני הכאב של מערכת העצבים הופכים לרגישים באופן חריג בתגובה לשימוש יתר באופיואידים. למרבה הצער, היפראלגיה גורמת לאדם להשתמש בכמויות הולכות וגדלות של התרופות בניסיון להקל על הכאבים המחמירים.

השפעות קנאביס על הקלת כאבים כרוניים

רופאים הראו שקנאביס מפעיל קולטנים לקנבינואידים באבנולה הצדדית, מה שמקהה את הפעילות של חלק זה של המוח. התוצאה היא הפחתת היפראלגיה.

ההשפעה לא רק מפחיתה את הכאב שחווים אותם אנשים שסובלים מהיפראלגיה או עוברים גמילה מאופיואידים, אלא הם נוטים גם פחות לחפש יותר אופיואידים ככל שהכאב שלהם מתגבר. בשיטה זו, קנאביס מתגלה כגישה יעילה לסייע לאנשים שמקווים להיחלץ מהתמכרות לאופיואידים.

איך משיגים קנאביס רפואי?

בעיקרון משרד הבריאות הגדיר כמה מצבים עיקריים בהם ניתן לצרוך קנאביס רפואי על פי החוק כמו למשל מטופלים הסובלים ממחלת הסרטן, מטופלים הסובלים מאפליפסיה, פרקינסון, כאבים כרוניים ועוד. יחד עם זאת, רק עם רישיון מיוחד ניתן לצרוך את החומר.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.