כאבים כרוניים והדרך להתמודד איתם

אין אדם שלא סובל בשלב כזה או אחר של חייו מכאב.  למעשה, מנתונים עולה כי אחד מכל שישה ישראלים סובל מכאבים כרוניים. כאבי ראש, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי בטן. שכואב לנו, אנחנו חשים סוג של אי נוחות, לפעמים אפילו לא יכולים לתפקד ואין ספק כי כאבים כרוניים פוגעים באיכות החיים שלנו, בשגרה שלנו, בנו וגם בסובבים אותנו. לא פעם כאב כרוני משבש את כל השגרה שלנו וגורם לשינויים רבים נוספים כמו בעיות שינה, חוסר תיאבון או תיאבון מוגבר מה שנקרא גם אכילה רגשית, דיכאון ועוד.

 

ההגדרה המדויקת של כאב כרוני ומה אפשר לעשות בקשר לזה?

שכואב לנו אנחנו רוצים להרגיש טוב, רוצים לחוש בגוף בריאות ואנחנו מוכנים לעשות הרבה למען זה. כאב כרוני הוא כאב ממושך, חזק הגורם לסוג של מטרד הן עבור הגוף הפיזי והן עבור הנפש. שכואב לנו באופן הכרוני של המילה, אנחנו כל הזמן מתעסקים וחיים את הכאב. למרות שמדובר בכאבים בלתי נסבלים, החדשות הטובות הן שאפשר להתגבר על זה ולהפחית את עוצמת הכאב. עד לפני מספר שנים, האמינו כי מדובר בכאבים שהמקור שלהם הוא בכלל נפשי או רגשי ולכן הסיקו שלא באמת ניתן לטפל בכאב. היום יודעים שזה ממש לא ככה ויש המון דברים שאפשר לעשות.

 

פעילות גופנית תואמת מצב

אנשים רבים בטוחים שאם כואב להם הם חייבים לנוח. זה נכון אבל לא מדויק. הכל תלוי בסוג הבעיה ובעוצמת הכאב. רבים הם האנשים שמעידים על כך שברגע שהם מתחילים להתאמן או לזוז, הכאב מופחת בצורה משמעותית או אפילו נעלם. לכן, בהתאם לבעיה ממנה אתם סובלים כן שווה לאמץ פעילות גופנית כמו רכיבה מתונה על אופניים, הליכה בחיק הטבע, ריצה קלה, יוגה, פילטיס שיקומי ועוד.

 

מעטפת טיפולים מותאמת אישית

יש היום כל כך הרבה סוגים של טיפולים שאפשר לאמץ, גם במסגרות פרטיות וגם במסגרות של קופות החולים. הנה כמה מהטיפולים ששווה לכם להכיר בטיפול בכאבים כרוניים.

  • דיקור – מדובר באחד הטיפולים הכי נפוצים הן ברחבי העולם והן בישראל. הדיקור הוא שיטת טיפול ידועה שמקורה ברפואה הסינית המסורתית. טיפול שקיים אלפי שנים. הסינים מאמינים שמופיע כאב, עלינו להסתכל על הגוף כמכלול והכאב הוא ביטוי לחולשה באיבר או במערכת שלאו דווקא קשורה לאותו כאב. נקודות דיקור מסוימות, מאפשרות להניע את הגוף, להזרים את האנרגיה מחדש מה שמכונה על פי הסינים צ‘י, ולשחרר את החסימה בגוף. בעזרת דיקור אנו יכולים לטפל במגוון רחב של כאבים כמו מיגרנות וכאבי ראש, דלקות כתפיים וברכיים, כאבי גב, דורבן, כאבי בטן ובעיות במערכת העיכול ועוד.
  • צמחי מרפא – עוד שיטה שנלקחת מהרפואה המסורתית. הסינים, היפנים וגם ההודים מטפלים באינספור בעיות רפואיות באמצעות צמחי מרפא. ניתן להתאים פורמולה לכל בעיה רפואית ולטפל בה מהיסוד.
  • טיפולי מגע – יש מגוון רחב של טיפולי מגע, חלק גם הם במקור שלהם מהרפואה המסורתית וחלקם לא. טווינא, שיאצו, עיסוי רפואי, רפלסולוגיה- כל השיטות הללו יכולות לרפא כאב.

 

ועוד כמה טיפים שיכולים לעזור לכם לטפל וגם למנוע כאב:

  1. חום או קור – הרבה פעמים חום או קור מסייעים לטפל בבעיות כרוניות כמו למשל דלקות מסוגים שונים, כאבים שרירים וכדומה. חשוב להבין מה בדיוק עוזר לכם, חום או קור, אולי שילוב של השניים ולפי זה לפעול.
  2. תזונה נכונה – הקפידו לאכול מזון עשיר בנוגדי חמצון, ויטמינים ומינרלים, להימנע ככל הניתן ממזונות מעובדים, שתיית אלכוהול וקפאין, חומרים משמרים וכדומה.
  3. שמרו על אופטימיות ומצב רוח מרומם.
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.