השתלת שיניים בגיל מבוגר – כל הדרכים והטיפולים

אין ספק כי אחד האיברים הכי חשובים בגוף האדם הוא השיניים. השיניים מסייעות לנו לשמור על בריאות הפה והחניכיים, הם מאפשרות לנו ללעוס את המזון אותו אנחנו צורכים וכך לספק לגוף את הרכיבים להם הוא זקוק בכדי לשמור על בריאות פיזית ונפשית. אחד התהליכים היותר פופולארים, בעיקרים בגילאים מבוגרים נקרא השתלת שיניים. מדובר על הליך שמיועד להחלפת שורשי השיניים בשתלי מתכת דמויי בורג, להחלפת מצבים של מחסור בשיניים או לטיפול בשיניים חולות. ההליך מתבצע עם הצבת שיניים מלאכותיות שנראות ומתפקדות בדומה לשיניים אמיתיות.

במיוחד בגילאים מבוגרים, חשוב לבחור היטב את המרפאה לעבור בה את ההליך, כדי למנוע הדרדרות נוספת במצב השיניים, שעלולה להוביל לבעיות בריאות אחרות.

התאמה אישית של השתלת שיניים בגיל מבוגר

ניתוח השתלת שיניים בגיל מבוגר מציע אלטרנטיבה הולמת לתותבות או למצבים בהם השיניים הקיימות אינן מתאימות לפה, ומציע אפשרות כאשר למטופל אין שיניים בריאות ואין אפשרות להרכיב תותבות או להחליף בעבודת גשר. חלופה אפשרית נוספת למצבים אלו היא התייעצות עם המומחה על טיפול הרמת סינוס לתיקון בעיות סינוסים שמשפיעות על בעיות שיניים.

מאפייני ההליך תלויים בשתלים הנבחרים ובתקינות עצם הלסת. הניתוח מתבצע בשלבים, אבל כשניתוח השתלת שיניים בגיל מבוגר מבוצע אצל מומחה בתחום, ניתן להשיג תוצאות יעילות של בסיס איתן לשיניים החדשות שלכם, תהליך שמחייב החלמה אופטימלית באזור המטופל. היות ותהליך הריפוי נמשך כמה חודשים, יש להתכונן לתקופת החלמה ארוכה.

רופא שיניים מבצע ניתוח למיקום השתלים בעצם הלסת כדי ליצור שורשים במצבים בהם למטופל אין שיניים. בחירה ברופא שיניים שמתמחה בהליכי השתלת שיניים בגיל מבוגר מאפשרת הסגת תוצאות איכותיות מהטיפול, עם שיניים שאינן מרעישות, וללא גרימת נזק לעצם, כמו שעבודות גשר או תותבות קבועות עלולות לגרום, והחומרים אינם נרקבים כמו במצב שעלול להיגרם עם השיניים שתומכות בעבודות גשר רגילות.

הסיבות לעבור את ההליך

השתלת שיניים בגיל מבוגר מתאימה למצבים הבאים:

  • כששן אחת או כמה שיניים חסרות.
  • כשרקמות הפה בריאות.
  • במטרה לשפר את הדיבור.
  • לאנשים שאינם מעשנים טבק.

למה ניתן לצפות מטיפול כזה בגיל מבוגר?

ההליך מתבצע ברוב המקרים במרפאת מומחה, ובשלבי טיפול שונים, ויש לקחת בחשבון את זמן ההחלמה של כל שלב. טיפול השתלת שיניים בגיל מבוגר עשוי להימשך מספר חודשים, ועיקר הטיפול הוא שהות של פרק זמן מספיק בין שלבי הטיפול עד שעצם לסת חדשה צומחת.

בריאות המטופלים, וגישת הטיפול הנבחרת על ידי רופא שיניים מומחה בהליכים אלו בגיל מבוגר, לרבות השימוש בחומרים המתאימים, הם ההיבטים שמשפיעים על הצלחת הטיפול.

השתלת עצם

במקרים בהם עצם הלסת מתאימה להליך השתלת שיניים בגיל מבוגר, יתכן שיהיה צורך בהשתלת עם לפני שניתן יהיה לבצע את הליך ההשתלה, מכיוון שיתכן שתפקוד הפה יפעיל לחץ על עצם הלסת, ובמקרה של חוסר אפשרות לתמיכה בשתלים, יתכן שלא ניתן יהיה להשיג את התוצאות המבוקשות.

רופא שיניים בוחר מגוון חומרי טיפול להליך השתלת שיניים בגיל מבוגר, כדי לבנות את עצם הלסת מחדש, ויש להתייעץ עם הרופא על האפשרויות הכי מתאימות באופן אישי.

אחד הדברים הכי חשובים שפונים להליך מורכב ומסובך כמו השתלת שיניים המוגדר בתור הליך כירורגי לכל דבר ועניין, הוא בחירת המרפאה או הקליניקה, הרופא והצוות הרפואי המטופל. חשוב להשקיע בבחירה, לשים דגש על מקצועיות, ניסיון, שם ומוניטין בתחום.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.