דיכאון בגיל הזהב

emplo

השינויים הנלווים לגיל הפרישה, כגון מוות של יקירים, בידוד מוגבר ובעיות רפואיות, עלולות להוביל לדיכאון, המונע מהאדם ליהנות מהחיים כפי שהיה בעבר. אך השפעות הדיכאון חורגות הרבה מעבר למצב הרוח, ומשפיעות אף על האנרגיה, השינה, התיאבון והבריאות הפיסית. יחד עם זאת, דיכאון אינו חלק בלתי נמנע מהזדקנות, וניתן לנקוט בצעדים רבים על מנת להתגבר על התסמינים, ללא קשר לאתגרים בפניהם ניצב אדם מבוגר.
בעוד שדיכאון ועצב אולי נראים זהים, רבים מבני גיל הזהב הסובלים מדיכאון, טוענים שאינם חשים עצב כלל. הם עשויים להתלונן על מוטיבציה נמוכה, חוסר אנרגיה או בעיות פיסיות. למעשה, תלונות גופניות, כגון כאבי מפרקים או החמרת כאבי ראש, מהווים לעיתים קרובות את התסמינים הבולטים של דיכאון בקרב מבוגרים.

דיכאון: בעיה נפוצה בקרב מבוגרים
כשאדם מבוגר מאבד עניין בפעילויות מהן נהנה בעבר, כשהוא נאבק עם תחושות חוסר אונים וחוסר תקווה, או מתקשה יותר ויותר לעבור את היום, עליו להבין כי הוא אינו לבד במצב זה. דיכאון הוא בעיה נפוצה בקרב אנשים מבוגרים. תסמיני הדיכאון משפיעים על כל היבט בחיים, כולל על האנרגיה, התיאבון, השינה, העניין בעבודה, בתחביבים ובמערכות יחסים.
לרוע המזל, בני גיל הזהב הסובלים מדיכאון אינם מסוגלים לזהות את התסמינים, ואינם נוקטים בצעדים לקבלת העזרה לה הם זקוקים. קיימים גורמים רבים לדיכאון, מהם מתעלמים מבוגרים רבים, כגון הנחה לפיה קיימת סיבה טובה להיות מדוכדך, או שדיכאון הוא חלק מההזדקנות; בידוד אשר עלול להוביל בעצמו לדיכאון, כשהסביבה אינה מבחינה במצוקה; חוסר יכולת להבין כי תלונות גופניות הן סימנים לדיכאון; או סירוב לשוחח על הרגשות או לבקש עזרה.
דיכאון אינו סימן לחולשה או פגם באופי. הוא יכול לקרות לכל אחד, בכל גיל, ללא קשר לרקע או הישגים קודמים בחיים. באופן זהה, מחלה גופנית, אובדן ואתגרי ההזדקנות אינם צריכים להשפיע על המצב הנפשי. בין אם אדם בגיל 18 או שמונים, אין צורך לחיות עם דיכאון. ניתן לטפל בדיכאון בקרב מבוגרים, ועם שיטות תמיכה, טיפול וסיוע עצמי, כמו גם הנכונות לשפר את המצב, אדם יכול להרגיש טוב יותר ולחיות חיים מאושרים ומספקים.

גורמים לדיכאון בקרב מבוגרים
ככל שאדם מתבגר, הוא חווה שינויים משמעותיים בחיים שיכולים להציבו בסיכון לדיכאון. הגורמים וגורמי הסיכון התורמים לדיכאון בקרב מבוגרים, כוללים:
בעיות בריאות. מחלות ונכות; כאב כרוני או חמור; ירידה קוגנטיבית; נזק לדימוי גוף עקב ניתוח או מחלה.
בדידות ובידוד. חיים בודדים; מעגל חברתי הולך ופוחת בשל מקרי מוות או העתקת מגורים; ירידה בניידות עקב חלה או אובדן רישיון נהיגה.
תחושת מטרה מופחתת. תחושות חוסר תכלית או אובדן הזהות עקב פרישה מהעבודה או מגבלות פיסיות.
פחדים. פחד מפני מוות; חרדה מפני בעיות כלכליות או בעיות בריאות.
אבל. מוות של חברים, בני משפחה, חיות מחמד; אובדן של בן או בת זוג.
ההבחנה בין צער לבין דיכאון. הבחנה זו אינה תמיד קלה, שכן התסמינים המשותפים רבים. יחד עם זאת, קיימות שיטות להבין את ההבדל. יש לזכור כי צער הוא "רכבת הרים" המעורבת במגוון נרחב של תחושות ושילוב של ימים טובים ורעים. גם כשאדם באמצע תהליך האבל, הוא חווה רגעי הנאה או אושר. בדיכאון, לעומת זאת, תחושות הריקנות והייאוש הן קבועות. למרות שלא קיים לוח זמנים קבוע לאבל, אם הוא אינו מרפה לאורך זמן או משפיע על היכולת ליהנות מהחיים, מדובר בדיכאון.
תרופות מרשם ודיכאון בקרב מבוגרים. תסמיני דיכאון הם תופעות לוואי של תרופות מרשם נפוצות רבות. אדם עלול להיות בסיכון גבוה במיוחד, אם הוא נוטל תרופות רבות. בעוד שתופעות הלוואי הקשורות למצב הרוח של תרופות מרשם עשויות שלא להשפיע, אנשים מבוגרים רגישים יותר, היות וככל שאדם מתבגר, גופו הופך להיות פחות יעיל בחילוף חומרים ועיבוד תרופות. אם אדם חש מדוכא לאחר התחלת תרופה חדשה, עליו להתייעץ עם הרופא על מנת להפחית את המינון או לעבור לתרופה אחרת, שאינה משפיעה על מצב הרוח.

אלכוהול ודיכאון בקרב בני גיל הזהב
אדם עלול להתפתות להשתמש באלכוהול כדי להתמודד עם כאב פיזי ורגשי ככל שהוא מתבגר. האלכוהול עשוי לסייע לו להסיח את הדעת מהמחלה או להפחית את תחושת הבדידות, או שאדם שותה אלכוהול בלילה על מנת להירדם בקלות יותר.
בעוד שאלכוהול עשוי להוביל לתחושה טובה יותר בטווח הקצר, הוא עלול לגרום לבעיות לאורך הזמן. אלכוהול מייצר תסמיני דיכאון, עצבנות, חרדה, ופוגע בתפקוד המוחי. אלכוהול מהווה אף אינטראקציה שלילית עם מספר רב של תרופות, כולל תרופות נוגדות דיכאון. כך שבעוד ששתייה עשויה לסייע בהירדמות, היא עלולה לפגוע באיכות השינה.
דמנציה לעומת דיכאון בקרב בני גיל הזהב
לעולם אין להניח שאובדן חדוות הנפש הוא סימן רגיל של הזדקנות. זה יכול להיות סימן לדיכאון או דמנציה, הנפוצים בקרב מבוגרים. היות ודיכאון ודמנציה נושאים תסמינים זהים רבים, כולל בעיות זיכרון, איטיות בדיבור ובתנועות, ומוטיבציה נמוכה, קשה להבחין בין השניים. יחד עם זאת, קיימים מספר הבדלים המסייעים להבחין ביניהם, ולכן חשוב לפנות לקבלת יעוץ רפואי או נפשי, על מנת לקבוע אבחנה מדויקת.
בין אם ירידה קוגנטיבית נגרמת באמצעות דמנציה או דיכאון, חשוב להתייעץ בהקדם עם הרופא, על מנת להתאושש מהדיכאון ולשפר את הריכוז והאנרגיה. טיפול לדמנציה משפר אף את איכות החיים ובסוגים מסוימים של דמנציה, ניתן להפוך את התסמינים, לעצור או להאט אותם.

אפשרויות טיפול בדיכאון למבוגרים
טיפול בדיכאון יעיל באותה מידה למבוגרים כפי שהוא יעיל לצעירים. יחד עם זאת, היות ודיכאון בקרב מבוגרים הוא לעיתים קרובות תוצאה של מצב חיים קשה או מאתגר, כל תכנית טיפול צריכה לטפל בבעיה האישית. אם בדידות היא שורש הדיכאון, למשל, תרופות בלבד לא ירפאו את הבעיה. בנוסף, יש להתייחס אף לכל הבעיות הרפואיות המסבכות את הדיכאון.

טיפול בנוגדי דיכאון למבוגרים
אנשים מבוגרים רגישים יותר לתופעות לוואי של תרופות ופגיעים לאינטראקציות עם תרופות אחרות אותן הם נוטלים. מחקרים שנערכו לאחרונה מצאו כי תרופות SSRI כגון פרוזאק, עלולות לגרום לאובדן עצם מהיר וסיכון גבוה יותר לשברים ונפילות.
בשל חששות בטיחות אלו, מבוגרים הצורכים תרופות נוגדות דיכאון, צריכים להיות במעקב צמוד. במקרים רבים, טיפול או שינוי לאורח חיים בריא, כגון פעילות גופנית, יעיל כמו תרופות נוגדות דיכאון להקלת המצב, וללא תופעות לוואי מסוכנות.

רפואה אלטרנטיבית לטיפול בדיכאון בקרב מבוגרים
תרופות צמחיות ותוספי תזונה טבעיים יעילים אף הם לטיפול בדיכאון, ובמרבית המקרים הם בטוחים יותר מתרופות נוגדות דיכאון. יחד עם זאת, חלק מהתוספים הצמחיים עלולים לגרום לאינטראקציות עם תרופות מסוימות או לתופעות לוואי, כך שיש להתייעץ תמיד עם הרופא לפני השימוש בהם.
חומצות שומן אומגה 3. יעילות כטיפול עצמאי לדיכאון.
חומצה פולית. מסייעת בהקלת תסמיני דיכאון, בשילוב עם טיפולים אחרים.

ייעוץ וטיפול למבוגרים
טיפול עובד על דיכאון היות והוא עוסק בגורמים הבסיסיים למצב, ולא רק בתסמינים.
ייעוץ תומך חברתי. מקל על הבדידות וחוסר התקווה, ומסייע לאדם למצוא משמעות ומטרה חדשות.
טיפול נפשי. מסייע לעבור דרך שינויים מלחיצים בחיים, להחלים מאובדן, ולעבד תחושות קשות. הוא יכול אף לסייע לאדם לשנות דפוסי חשיבה שליליים ולפתח כישורי התמודדות טובים יותר.
קבוצות תמיכה. המיועדות לסיוע בהתמודדות עם דיכאון, מחלה או שכול מסייעות לאדם להתחבר עם אחרים שעוברים את אותם אתגרים. זהו מקום בטוח לשיתוף חוויות, קבלת עצות ומציאת תמיכה.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.