מהי אלימות כלכלית בקשישים?

חדשות לבקרים כולנו עדים ומאזינים לחדשות, מגלים על מקרים בהם מתחזים מנסים ולרוב גם אפילו מצליחים לרמות קשישים. יש כאלה שמגיעים ישר לביתם ומתחזים בתור טכנאים ומתקנים שרוצים לעזור, יש כאלה שמנצלים את תמימות הדעת שלהם ועושים זאת דרך הטלפון. כל אחד והשיטה שלו. חשוב לזכור כי אלימות כלכלית עשויה לכלול שליטה על ההכנסה, ההוצאות, חשבונות הבנק והלוואות. בקרב קשישים, ההתעללות עשויה לכלול גם שליטה על גישה ושימוש בשירותים כמו תחבורה ורפואה, שמאפשרים להם לשמור על עצמאותם ועל חיבור משפחתי, חברתי ורפואי, כמו גם שליטה על רכושם והיבטים חיוניים יומיומיים כמו מזון וביגוד.

השלכות אלימות כלכלית

האלימות הכלכלית עלולה לכלול גם השמדת פריטים וסירוב לסייע בהתנהלות כלכלית. סוג זה של אלימות במשפחה הוא סוג של התנהגות כפייה ושליטה, שעשויים להימשך במשך שנים ולהשפיע על הרווחה הכלכלית והנפשית של הקשישים ועל איכות חייהם.

אלימות כלכלית בקשישים מתרחשת לרוב לצד צורות אחרות של התעללות, כולל התעללות פיזית ופסיכולוגית. 95% מהמקרים של עבירות אלימות במשפחה כוללים התעללות כלכלית. מדובר במקרים פנימיים, שלא קשורים לנוכלים שמגיעים מבחוץ, אלא ממש לקרובי משפחה וזו כבר בעיה שקשה מאוד להתמודד איתה. למעשה, מטרת סוג זה של התעללות היא ליצור אי יציבות כלכלית או להפוך את הקשיש לתלוי בבן משפחה אחד או יותר בהיבט הכלכלי, מה שמגביל את חירותו. מבלי שקיימת גישה לכספים ולקניית מזון או תרופות, רווחת הקשיש בסכנה.

קשישים שחווים סוג זה של התעללות עשויים להיות לכודים במערכת היחסים עם המתעלל, ללא יכולת להתנגד לשליטתו ולהימצא בסכנת נזק נוסף. באופן זה, בטיחות כלכלית עומדת בבסיס הבטיחות הפיזית.

מאפיינים

אלימות כלכלית בקשישים עשויה לכלול:

  • מניעה, או איום לעכב את התמיכה הכלכלית הדרושה כדי לעמוד בהוצאות המחיה הסבירות, אם הקשיש תלוי בבן משפחה לתמיכה כספית.
  • מניעת הגישה לשירותים רפואיים או חברתיים כאמצעי לשלוט ביכולת העצמאות הכלכלית.
  • כפיית חובות על שמם.
  • שינוי פרטי משכנתאות או פרטי חשבונות בנק ללא הסכמת הקשיש.

מבחינת קשישים רבים במצב זה, עבירות אלימות במשפחה משמשות כשיטה לאלץ אותם להישאר במערכת יחסים פוגענית פיזית. העבריינים עלולים לגרום לקורבנותיהם לחורבן כלכלי או מחסור במקום מגורים.

השפעת אלימות כלכלית בקשישים

ההשפעה על קשישים הופכת את רווחת ואיכות החיים והעצמאות למאתגרת. קשישים שנמצאים במערכות יחסים אלו אינם יכולים לשלם על צרכים חיוניים ובמקרים רבים נקלעים לחובות גדולים, שמשפיעים על יציבותם הכלכלית לטווח הארוך. רבים מהם גם אינם מסוגלים לשמור על חסכונות שמעניקים ביטחון כלכלי.

למרבה הצער, אלימות כלכלית בקשישים נפוצה גם במשפחות מודרניות, ועשויה להיות בולטת עוד יותר כאשר אינטראקציות פיננסיות מתרחשות בעיקר כשבן משפחה מחזיק בכל הרכוש והנכסים הכלכליים והפיזיים של הקשיש.

חשיבות התמיכה

קשישים שחווים אלימות כזו צריכים להבין שהם אינם לבד. יש אנשי מקצוע בתחום הרווחה שיכולים לסייע להם, ולספק את התמיכה הזמינה. עורך דין לענייני משפחה מסייע לקשישים שסובלים מאלימות כלכלית ומלווה אותם עד להשבת עצמאותם הכלכלית והרחקת בן המשפחה המתעלל.

עם הפרדת הקשיש ממערכת היחסים המתעללת, עורך הדין מסייע לקשיש להשיב את זכאותו למשוך כספים מחשבון הבנק ולמצוא פתרונות לחובות הגדולים שהוא נקלע אליהם, כולל השבת זכאותו לשירותים רפואיים, אפשרות לשלם חשבונות, לקנות מצרכי מזון וביגוד, ולהשיב את איכות חייו. חשוב לבחור בעורך דין שמתמחה בהתמודדות במצב ויוכל לתמוך ולסייע לקשיש בכל מה שהוא צריך.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.