הזעת יתר בכפות הידיים

הזעת יתר בכפות הידיים היא הסוג הנפוץ ביותר בתחום הזעת יתר, והיא נגרמת בשל פעילות מוגברת בשרשרת הסימפתטית של העצבים, החלק של מערכת העצבים האוטונומית, אשר שולט שלא מרצון על פעילויות בגוף. השרשרת הסימפתטית נמצאת בחלל החזה.

מצב זה עלול לנוע בין מתון עד חמור מאוד ובמקורו עשוי להיות גנטי. הזעה בכפות הידיים מתחילה בדרך כלל בשלב מוקדם בילדות ועלולה להחמיר בגיל ההתבגרות המאוחר ובבגרות המוקדמת. היא אינה משתפרת לאורך הזמן ואינה נעלמת עם הגיל.

רוב האנשים הסובלים ממצב זה אינם מצליחים לפתור את המצב עם טיפול התרופתי הקלאסי, או ביופידבק, ואופן הטיפול עשוי להיות מאתגר הן עבור הטופל והן עבור הרופא. שתי תרופות מקומיות ומערכתיות נמצאות בשימוש לטיפול בהזעת יתר, ואפשרויות טיפול אחרות כוללות זריקות בוטולינום טוקסין. במקרים חמורים של הזעת יתר בכפות הידיים, האפשרות הטובה ביותר עשויה להיות הליך כירורגי הנקרא כריתת העצב הסימפתטי בהליך אנדוסקופי.

טיפול כירורגי

בנוסף לטיפול תרופתי, טיפולים אחרים כוללים כריתת העצב הסימפתטי בהליך כירורגי יעיל ובטוח, המבוצע על כריתה כירורגית של האזורים שנפגעו, ושאיבת שומן תת עורי. כריתת העצב הסימפתטי שימשה כטיפול יעיל קבוע משנת 1920. בדרך כלל, שמורה אפשרות זו לטיפול הסופי, לאחר ששיטות אחרות לא הצליחו לפתור את המצב. הליך זה כרוך בהרס כירורגי של הגרעינים האחראים על הזעת יתר.

שתי גישות ניתוחיות זמינות: גישה פתוחה וגישה אנדוסקופית חדשה יותר. הגישה האנדוסקופית עדיפה בשל השיפורים שלה במונחי סיבוכים, צלקות ניתוח, והקטנת הצורך בניתוחים חוזרים. מחקר אחד מצא תוצאות חיוביות מיידיות בקרב 98% מהחולים, והחוקרים קבעו כי כריתת העצב הסימפתטי בבית החזה בהליך אדוסקופי הוא טיפול יעיל להזעת יתר.

כריתה כירורגית של האזור הפגוע מסירה את בלוטות הזיעה המתאימות, ובכך מונעת הזעה. טכניקה זו שימושית במיוחד בהזעת יתר בבית השחי. גם הטיפול באמצעות לייזר נמצא כיעיל ובטוח בניסוי פיילוט.

שאיבת שומן תת עורי הוא אמצעי נוסף להסרת בלוטות זיעה האחראיות על הזעת יתר בבית השחי. בהשוואה לכריתה כירורגית קלסית. תוצאות שיטה זו מתבטאות בהפחתת הפרעות לעור, וכתוצאה מכך צלקות הניתוח קטנות יותר ומוסר שטח מצומצם של שיער.

טיפול מעקב במרפאות חוץ. רוב אפשרויות הטיפול בהזעת יתר כרוכות בביקורים חוזרים אצל רופא העור להמשך טיפול, כמו למשל בטיפול של זריקות בוטולינום חוזרות ונשנות, ולשם הערכת התקדמות הטיפול.

סיבוכים וסיכונים. הסיבוכים הקשורים לאפשרות הטיפול האנדוסקופי כוללים הזעה מפצה באזורים אחרים של הגוף, תסמונת הורנר, הישנות הזעת היתר, וסיבוכים הנובעים משימוש בהרדמה כללית. מקרים חמורים של הזעת יתר עלולים להשפיע לרעה על איכות חיי החולה באמצעות גרימת מצוקה רגשית משמעותית, מבוכה חברתית ונכות בהקשרי עבודה. המצב עלול לגרום לגירוי העור המושפע, אשר בסופו של דבר מוביל לשפשפת.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.