אפנה ל"מתקדמות"

כיום, במיזם החדש שלו, כהן עוקר אחר חיי היומיום של שבע נשים מסוגננות באופן שערורייתי, כולל נשים בגילאי שמונים ו-93. הוא מסכם את רוח הנעורים שלהם והסגנון היצירתי שלהם, במבט הגורם לצופה להבין כי סגנון אינו מוגבל לגילאים מסוימים.

הזדקנות אינה חייבת להיות מתכון לאיבוד תחושת הסגנון. כך מוצג רעיון זה \בהתרסה על ידי כוכבי "אופנה למתקדמות", סרט תיעודי המתמקד בנקודת מבט חדשה לגבי סגנון בגיל השלישי. בשנים האחרונות, סצנת האופנה בניו יורק, נשלטת על ידי סגנון רחוב של אנשים המחקים את הכוכבים. הבלוגר ארי סת כהן, מציין כי בני נוער תמיד היו שם נרדף ליופי וסגנון, כעת הוא מוכיח שגם אנשים בגיל השלישי יכולים לחלוק במה זו.
בשנת 2008, עבר כהן לניו יורק כדי לבטא את עצמו באופן יצירתי, בהשראת סבתו, ועד מהרה, הפך הבלוג שלו, אופנה למתקדמות, לפופולארי. הוא מצא עצמו מרותק לנשים מבוגרות המתהדרות בסגנון עיצוב, ומבטאות את אישיותן באמצעות מראה ייחודי.
בחמש השנים האחרונות, הבלוג של כהן זכה להכרה בינלאומית, ואופנת "חמישים פלוס" הפכה לאייקון, תודות למראה יצירתי של סגנון אופנה בו משתמשות נשים ניו יורקיות בגיל השלישי. כיום, במיזם החדש שלו, כהן עוקר אחר חיי היומיום של שבע נשים מסוגננות באופן שערורייתי, כולל נשים בגילאי שמונים ו-93. הוא מסכם את רוח הנעורים שלהם והסגנון היצירתי שלהם, במבט הגורם לצופה להבין כי סגנון אינו מוגבל לגילאים מסוימים.
כל הרעיון של נקודת מבט חדשה זו, הוא פרובוקציה נגד מערכת האופנה הרווחת. אמנם יתכן שחובבי סגנון רבים מכירים בסגנון מפורסמים קשישים כגון איריס אפפל או לינדה רודן, אך סרטו של כהן מציב את הדגש על מספר נשים פחות ידועות, אך מרתקות לא פחות.
אילונה רויס, אמנית בת 93, מתהדרת בריסים מלאכותיים כתומים תוססים, וסיגלה לעצמה נטייה לצבעים בהירים ואביזרים נועזים. היא מדברת על הדרך בה ההזדקנות לא פגעה במי שהיא. "בשלב מסוים" לדבריה "לא היה לי ביטחון עצמי, ולא חשבתי שאני יכולה לעשות כל דבר. אך כשראיתי את שפע האמנות הסובבת אותי, ראיתי מה אני יכולה עוד לעשות, ללמד ולייצג. אני אמנית".
ג'קי מרדוק, רקדנית תיאטרון לשעבר, הקימה לפני ארבעים שנים בית אופנה צרפתי בניו יורק. כיום, בגיל 84, כשהיא לוקה בעיוורון, היא משתפת בצחוק את השקפת חייה: "בגיל 18 רציתי לנסוע לפריז, היום אני הופכת את הספרות ומגשימה את החלום בניו יורק. 81 במקום 18".
לדברי כהן, הוא רצה להראות לאנשים שהזדקנות יכולה להיות דבר נפלא. שאדם מבוגר יכול להתלבש ולהרגיש טוב, לא משנה בן כמה הוא. "נשים אלו אתגרו את רעיון ההזדקנות, הן חשות טוב עם עצמן, ובכל פעם שהן יוצאות מהבית, הן נראות ומרגישות הכי טוב".
וזה בדיוק מה שמדגיש הסרט אופנה למתקדמות. כוכבות הסרט התיעודי נראות נהדר, פעילות לחלוטין, ומשתתפות באירועים חברתיים ללא קשר לגילן. רובן, למעשה, אף טוענות שהפכו להיות בטוחות יותר ומודעות לעצמן כפי שמעולם לא היו, ככל שהתבגרו. עבור חלק מבני הגיל השלישי, גיל עשוי להתאפיין בפגיעה, אך עבור נשים אלו, הגיל הוא מספר בלבד, והסגנון? נצחי.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.