ייעוץ פיננסי לגמלאים

גמלאים רבים עוברים את גיל ארבעים כאשר אין להם עדיין תכניות חסכון משמעותיות, אך אל להם להתייאש, שכן אין זה מאוחר מידי, למרות שהזמן העובר הוא קריטי. יש לבצע הערכה של הקצבה החודשית המתאימה לגיל הפרישה, ולא להסתבך בעצות סותרות אודות חישוב סכום זה.

ברגע שאדם מודע לסכום לו יזדקק בגיל הפרישה, עליו לחשב את המקורות הזמינים האחרים להכנסות, מעבר לחסכונות. לדוגמה, פנסיה ממעסיק קודם או נוכחי של בן או בת הזוג, והערך הצפוי שלה בגיל הפרישה המתוכנן. יש לכלול בחישוב את שיעור הצמיחה על מנת למנוע הערכת יתר.

שינוי בסגנון החיים

מומלץ לשקול מעבר מגורים או צמצום בהוצאות הכרוכות בסגנון חיים. אם אדם מתגורר באזור המאופיין בעלות גבוהה של מחיה, מומלץ להעביר את המגורים לאזור פחות יקר ולהשקיע את החיסכון לגיל הפרישה.

אם הילדים עזבו את הקן והגמלאי עדיין מתגורר בבית גדול, המוערך בשווי יקר, מומלץ לשקול את מכירתו וקניית בית קטן יותר ופחות יקר. כך ניתן לחסוך לא רק בתשלום המשכנתא, אלא אף במקורות ברורים כגון עלות מיזוג אוויר, ביטוח, שיפוצים, ארנונה ועוד. את החסכונות ניתן לצבור לקראת גיל הפרישה. אם אדם מודאג לגבי חוסר היכולת לצבור די הכנסה לגיל הפרישה, מומלץ לשקול עבודה שנייה על מנת לחסוך את הרווחים הנוספים.

הצבת מטרות. יש להציב מטרות להשגת הסכום הנדרש בגיל הפרישה, ולהבדיל בין הכנסות מהביטוח הלאומי, קרנות פנסיה וכל מקורות חסכון אחרים שכבר קיימים. גם בגיל 45 או חמישים, עדיין צפויות מספר שנים משמעותיות של עבודה עד הגעה לגיל הפרישה, כך שניתן להשקיע בחסכונות הנבחרים בקפידה, לאתר תכניות חסכון אשר יעילותן מוכחת, או טוב מכך, להשקיע בקרנות נאמנות.

יציאה מהחובות. אם אדם חייב אלפי שקלים בכרטיסי האשראי, והוא נושא בתשלומים מינימאליים מידי חודש, החיסכון הצפוי לגיל הפרישה עובר למעשה אל חברות האשראי באופן ישיר ומצטבר בצורת ריבית. תשלום מינימאלי עבור כרטיסי אשראי הוא אחת הטעויות הפיננסיות הגרועות ביותר. יש להתחיל ליישם תשלום נרחב ככל הניתן לחובות כרטיסי האשראי, וברגע שהם משולמים, להתחיל לסגל הרגלי תשלום מלאים מידי חודש. כך ניתן לשחרר חסכון משמעותי לגיל הפרישה.

עד שאדם מגיע לגיל חמישים ואף עובר אותו, הילדים כנראה עזבו את הקן והם תומכים בעצמם. זה הזמן לדאוג להכנסה גבוהה ולהתמקד בבניית נכסי גיל הפרישה.

גיל חמישים הוא אף זמן טוב להערכת הנכסים וההשקעות. נושאים אחרים אותם יש לשקול בשלב זה בחיים כוללים סקירת תכניות הנדל"ן, כולל רצון ויכולת לקבל החלטות פיננסיות חדשות, המביאות בחשבון טיפולים רפואיים בעתיד במקרה של מחלה או פציעה. לשם ביצוע נכון של תהליך זה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין, סוכן ביטוח או רואה חשבון.

ככל שאדם מתחיל לחסוך ברצינות ובגיל צעיר יחסית לקראת גיל הפרישה, כך קל יותר יהיה לו בהמשך. אך יש להקפיד על שינוי משמעותי בחשיבה, בגישה לכספים ובסגנון החיים. מה שיפה בשיטה זו, הוא כי ניתן להתחיל אותה מיד, ללא קשר לגיל.

קראו אודות ייצוג ספורטאים

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.