חומרי הדברה בפירות וירקות – מאיפה כדאי לקנות?

אין משפחה בישראל שלא ניזונה במהלך השבוע כולו מאכילת פירות וירקות. כולנו יודעים עד כמה צריכה שלהם באופן קבוע מיטיבה עם בריאות גופנו, עד כמה היא מסייעת לשמור על משקל גוף תקין ומאוזן לאורך זמן, שומרת על בריאות ה מעיים ומערכת העיכול ומעניקה לגוף קשת רחבה של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. יחד עם זאת, לא תמיד אנחנו יכולים לרכוש תוצרת אורגנית, ולכן עלינו להיות מודעים לכך שיש לא מעט חומרי הדברה מהם עלינו להישמר. אחת לתקופה מתבצעת דגימה שבודקת את כמות חומרי ההדברה, העניין הוא שלנו הצרכנים, לא באמת יש דרך לדעת איפה יש יותר חומרי הדברה מזיקים ואיפה פחות.

 

אז מה בכל זאת כדאי לעשות?

בראש ובראשונה, כדאי לבחור ירקן המספק ירקות מהחקלאי וגם פירות באופן ישיר. מנתונים עולה כי חנויות המחזיקות תוצרת חקלאית מקומית מקבלות סחורה נקיה יותר מחומרי הדברה בהשוואה לסופרים למשל. בנוסף, חשוב להיות מודעים לכך שיש סוגים מסוימים של פירות וירקות שמכילים כמות גבוהה יותר של חומרי הדברה בהשוואה לאחרים, כמו למשל תותים, תרד, חסה וצנוניות. לעומתם, ניתן לצרוך באופן בטוח לחלוטין אבטיח, בטטה, בצל, חציל, מלון, ארטישוק וקישוא.

 

במה כרוך הסיכון?

חומרי הדברה מכילים חומרים מסוכנים שהוכחו במחקרים כפוגעים בפוריות. בנוסף, החומרים הללו נספגים בגוף ולא באמת ניתן לאמוד את הנזקים שלהם הם גורמים בטווח הרחוק.

 

החשיבות בשטיפת פירות וירקות

מאוד מומלץ לשטוף היטב פירות וירקות, גם משום שהם מכילים את השאריות של חומרי ההדברה, וגם משום שיש בהם שאריות של חול, אדמה ומיקרובים מסוגים שונים. חשוב להכיר בכך שיש חומרים שנכנסים ממש אל תוך הצמח ולכן הם נשארים בתוך הפירות והירקות, גם אחרי ששוטפים אותם. ההמלצה הינה לשטוף את הפירות והירקות רק עם מים קרים. בנוסף, אם אתם רוכשים פירות וירקות שכתוב על האריזה שלהם שהם כבר עברו שטיפה, עדיין מומלץ לשטוף אותם בכל זאת.

 

ועוד קצת מידע בנוסף ששווה להכיר

כמעט כל המחקרים שבדקו את הקשר בין צריכה של פירות וירקות בטווח הרחוק לבין איך זה משפיע על הבריאות הפיזית של גופנו, מצאו כי יש חשיבות רבה לצריכה זו וככל שנקפיד לצרוך פירות וירקות מגוונים, ככה נפחית את הסיכוי להיווצרות של מחלות מכל מיני סוגים. לכן, אם אתם לא מעוניינים לרכוש תוצרת אורגנית מכל סיבה שהיא, זה לא אומר שאתם צריכים להפחית את הצריכה שלהם, רק משום שהם מרוססים.

 

איך לצרוך פירות וירקות בצורה מגוונת?

  • עקבו באינסטגרם, יוטיוב או פייסבוק אחרי אושיית בריאות המעלה מתכונים המשלבים אותם על בסיס קבוע!
  • הכינו בבית קינוחים על בסיס פירות במקום לרכוש עוגות או קינוחים מוכנים עתירים בסוכר. אפשר להכין בבית גלידת תות ביתית עם יוגורט או כל טעם אחר שאתם אוהבים. זו דרך נפלאה לאכול פירות שמחוץ לעונה.
  • שלבו את הפירות והירקות שלכם בשייקים ומיצים, הוסיפו שקדים, טחינה, קוואקר, מזונות סופר פוד כמו גוג‘י ברי וקקאו.בלחיצת כפתור יש לכם שייק של אלופים.
  • הכינו פעם או פעמיים בשבוע מגש ענק של אנטיפסטי עם גזרים, קישואים, חצילים, פלפלים, עגבניות וכל ירק אחר שאתם אוהבים. תוכלו להוסיף את האנטיפסטי לסלטים טריים ואפילו להכין איתם כריכים טבעוניים.
  • ירקות/פירות חתוכים גבינות ויין זה אחלה של נשנוש לסיים ערב בצורה רגועה ונעימה עם בן או בת הזוג.
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.