מה זה אומר מבחינת חוקית תאונת פגע וברח

כאשר אנחנו שומעים דיווחים בחדשות לדוגמה על תאונת פגע וברח, לא תמיד אנחנו מבינים בדיוק את המשמעות. למעשה, מדובר בתופעה שהיא מאוד נפוצה ואפשר להגיד שכאשר אנשים נמצאים במצב שהם מעורבים בתאונת דרכים, הרבה פעמים הם פשוט נלחצים ולא יודעים מה הם צריכים לעשות וגם אם הם יודעים, הם פשוט פוחדים. העניין הוא שכאשר אנחנו פוגעים במישהו, אנחנו חייבים לסייע לו על פי החוק. על פי ההגדרה החוקית, תאונה של פגע וברח היא סיטואציה של תאונת דרכים, בה הנהג הנוסע עוזב את הזירה מיד לאחר האירוע, כמובן ללא מתן עזרה לפצועים או החלפת פרטים עם הנפגעים. ניתן לומר שאחד הדברים הבודדים שגרועים יותר מלהיות מעורבים בתאונת דרכים, זה לברוח מהזירה.

מה עושים במקרה של מעורבות בתאונת פגע וברח?

בישראל ישנה ענישה חמורה ביותר במקרים של תאונות פגע וברח כך שההמלצה היא כמובן לפעול תמיד על פי החוק ועל פי אמות מוסר. ישנן כמה דרגות חומרה לתאונות מהסוג הזה. הרמה הראשונה עוסקת במקרה בו קרתה תאונה שהנהג יכל להסיק ממנה שנגרם נזק פיזי לאדם אחר והנהג בכל זאת לא עצר לסייע. במקרה כזה הענישה יכולה להיות עד כשלוש שנים. ברמה השנייה, מדובר על מקרה בו הנהג יודע בוודאות שנוצר נזק פיזי לאחר, ובכל זאת נמלט מהזירה ללא מתן עזרה. במקרה כזה אפשר להגיע לעונש מאסר של עד שבע שנים. הדרגה השלישית וכמובן החמורה ביותר היא במקרה בו התאונה גרמה לפגיעה פיזית חמורה או חלילה להריגה והנהג נמלט. במקרים מסוג זה העונש יכול להגיע גם ל-14 שנים של מאסר. בכל מקרה בו הייתם מעורבים בתאונה מהסוג הזה, בין אם בצד הפוגע או בצד הנפגע, מומלץ לפנות לייעוץ בדחיפות עם עורך דין תעבורה.

איך מפצים על נזק כשאין את מי לתבוע?

ברוב תאונות הדרכים הנזק העיקרי הוא נזק שנגרם לרכוש. לכן, המדינה הקימה קרן מיוחדת שמטרתה לפצות נפגעים בתאונות דרכים שאינם יכולים לתבוע את הפיצוי מהפוגע.

אם הייתם מעורבים בתאונת פגע וברח, בין אם אתם הצד הפוגע ובין אם אתם הצד הנפגע, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין מקצועי הפועל בתחום. בדקו כי מדובר בעורך דין שזה התחום שבו הוא עוסק, עורך דין שאתם יכולים לסמוך עליו ומתחייב לייצג אתכם בכבוד, להסביר לכם מה החוק אומר, מה הייתם אמורים או צריכים לעשות, איך להתנהל מעכשיו מול הרשויות ומה האפשרויות העומדות בפניכם מבחינה חוקית. במידת האפשר, פנו לאנשים שאתם מכירים, בקשו סיוע, עזרה או עצה מאדם הקרוב לכם, ואם אף אדם שאתם מכירים ויכולים להתייעץ עימו אינו מכיר עורך דין מקצועי שזה גם התחום שבו הוא עוסק, תמיד ניתן לפנות לרשת האינטרנט.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.