אבחון רפואי

כאשר מדברים על אבחון רפואי מתכוונים למילה האחרונה, כלומר למצב שמוגדר על ידי הצוות הרפואי בנוגע לחולה או מטופל מסוים. על מנת להגיע ולקבל החלטות שיהוו את האבחון צריך לבצע בדיקות מסוימות, לתשאל את החולה, לבחון לעומק את ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלו ועל סמך מכלול הממצאים והנתונים שיתקבלו – לקבל את ההחלטה. האבחון הוא עניין חשוב ומהותי ויש לו חשיבות להמשך הדרך, שכן על פי האבחון הזה תיקבע דרך הטיפול, ייקבע מינון של תרופות ובפן הבירוקרטי יתקבלו החלטות על מתן אישורים כאלה ואחרים. לכל סוג של אבחון רפואי יש את המשמעויות או ההשלכות שלו לטווח ארוך ואלה תהיינה נכונות לא רק עבור המטופל עצמו אלא גם עבור בני המשפחה הקרובים אליו שמסייעים לו להתגבר על עניין רפואי זה או אחר.

 

איך מבוצע האבחון הרפואי?

כאמור – האבחון עצמו הוא השלב האחרון, כלומר המילה האחרונה. עד שמגיעים אל האבחון יש כמה וכמה שלבים בדרך – ביצוע בדיקות פיזיות על ידי רופא או איש צוות טיפולי אחר, בדיקות של מדדים שונים כמו לחץ דם, היסטוריה רפואית, אק"ג ועוד וביצוע בדיקות ספציפיות כפי שיידרש על ידי הרופא המטפל שמעוניין לגבש את האבחון הדרוש. יש בדיקות שיהיה צורך לבצע אותן במכונים רפואיים כמו מכון מאר למשל, שכן במרפאות הקהילה אין את הציוד ומכשור המתקדם הדרושים לצורך הבדיקות הספציפיות האלה. אבחון מקצועי ורציני שהחלטות נוספות תקבלנה בהסתמך עליו חייב לקחת בחשבון כמה וכמה פרמטרים וכמובן שכמה שיותר נתונים אודות המצב הרפואי של אותו מטופל. כך אפשר יהיה לקבל החלטות ולהגיע לבחירות הנכונות עבור הטיפול שלו. בדרך זו אפשר להבטיח שהאבחון יהיה מדויק ככל האפשר, מה שיסייע רבות בקביעת הטיפול ובהבנת המצב לאשורו. כל בדיקה תוכל לתת עוד מידע חשוב ומכאן הצורך לבצע בדיקות בצורה מדויקת ככל האפשר על פי ההנחיות של הרופא המטפל.

 

החשיבות של אבחון רפואי

הנושא של שמירה על הבריאות ידוע וחשוב ואין מי שלא מייחס לו את החשיבות הדרושה והמתאימה. אדם שיש לו עניין רפואי לפתור ומקבל הנחיות מרופא שלו בנוגע לביצוע בדיקות כאלה ואחרות צריך לבצע את המוטל עליו ולמלא אחר ההנחיות בצורה הטובה והמדויקת ביותר. בזכות ביצוע הבדיקות על פי ההנחיות הנדרשות אפשר יהיה לקבל תוצאות וממצאים מדויקים, עדכניים ומהימנים וכך אפשר יהיה לקבל החלטות בנוגע לטיפול המשך. הרופא ינחה את המטופל אילו בדיקות צריך לעשות ועל פי הצורך ינחה אותו מה הוא צריך לעשות על מנת שהתוצאות תהיינה טובות ונכונות. בעזרת שיתוף הפעולה בין הצוות הרפואי לבין המטופל אפשר יהיה לגבש את האבחון ולפיו לקבל החלטות על המשך הטיפול שייטיב עם המצב של המטופל.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.