גמילה ממתדון

תהליך של גמילה מסמים, ממשככי כאבים או מתרופות הוא תהליך לא פשוט שיש לו לא מעט שלבים ועל מנת שהוא יצליח ויהיה יעיל הוא חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מהתחום של גמילה מהתמכרויות. מדובר בתהליך שנדרשים בו אנשי מקצוע רב תחומיים, שכן להתמכרות (ללא קשר לחומר שמכורים אליו) יש היבטים פיזיים וגופניים, כמו גם נפשיים ורגשיים. ההתמכרות משפיעה לא רק על האדם המכור עצמו אלא גם על בני המשפחה שלו ובעצם על כל אדם שיש לו קשר קרוב או יומיומי איתו ויש להתמכרות השלכות על כל תחום מתחומי החיים – העבודה, מפגשים חברתיים, התנהגות בקרב אנשים ואפילו התנהלות יומיומית וביצוע פעולות רגילות ופשוטות. כיום ישנן שיטות שנחשבות ליעילות בעת גמילה מהתמכרות, אחת מהן קשורה לשימוש במתדון אשר מקל על תסמיני הגמילה.

 

מהי גמילה ממתדון ולמה חשוב לדעת עליה?

מתדון הוא חומר כימי סינטטי שכאמור – מסייע מאד בהתמודדות עם התסמינים הגופניים של גמילה מהתמכרות. הבעיה היא שהוא חומר ממכר בעצמו ולכן גם לאחר שהסתיים תהליך הגמילה מהתרופה או החומר שנדרש להיגמל ממנו – צריך להתייחס להתמכרות החדשה שנוצרה – ההתמכרות למתדון. מכאן שבמקרים רבים תהליך גמילה מלא ושלם יכיל בעצם שני שלבים – האחד של גמילה מהתרופה או מהחומר הרצוי והשני הוא הגמילה מהמתדון. הגמילה מהמתדון דומה מאד לתהליך של

 

וגם מתן המתדון במהלך הגמילה מתבצע בצורה מבוקרת על ידי אותם אנשי מקצוע שמלווים את התהליך וכאשר הם מודעים לכך שעלולה להיווצר התמכרות למתדון הם יידעו איך להסתייע בו מצד אחד אך גם לדאוג שההתמכרות אליו לא תהיה קשה או מורכבת מדי מצד שני. חשוב מאד שגם אותו נגמל בעצמו ובוודאי בני המשפחה שתומכים בו יהיו מודעים לעניין הזה וכך יקבלו את כל המידע וההמלצות מאנשי המקצוע שמלווים את תהליך הגמילה.

 

המודעות הגבוהה לנושא המתדון וההתמודדות בעת תהליכי גמילה

כמו בכל נושא רפואי בעייתי גם התמכרות למתדון וגמילה ממנו הן עניין שצריך לדעת וברגע שאנשי המקצוע שסביב אותו נגמל לוקחים בחשבון את המינונים שהם נותנים לו ומלווים את תופעות הלוואי שהוא חווה – אפשר להיות בטוחים שהתהליך כולו יהיה בשליטה והם יידעו בדיוק איך יהיה הכי נכון להתמודד עם המצב שנוצר. כיום יש גם לא מעט שיטות לגמילה ממתדון ולכן הוא עדיין נחשב לכדאי לשימוש בו בעת גמילה מתרופות או מחומרים חזקים אחרים. ברגע שגם הנגמל יודע בדיוק מה עובר עליו הוא יידע לסמוך על הצוות המקצועי שסביבו ויידע שיעשו כל מה שאפשר על מנת להקל עליו ולגרום לו להתמודד הכי טוב עם כל תופעה שהוא חווה. בסופו של דבר הוא יחווה הצלחה בתהליך ויהיה גמול מכל חומר.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.