לקוי קוגנטיבי מתון

cognitive

לקוי קוגנטיבי מתון הוא תופעה נפוצה המשפיעה על כל אדם בכל עת, והיא אינה זהה לדמנציה. המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית ממליץ כי הערכה מוקדמת צריכה להתבצע על מנת לאפשר תכנון לעתיד, או, במתן טיפול, לאפשר התייצבות ההפרעה בשלב מוקדם.
ההנחה היא כי ליקוי קוגנטיבי מתון הוא תופעה משותפת, ואף נורמאלית כתוצאה מתהליך ההזדקנות. מחקרים ארוכי טווח בקרב בני גיל הזהב חשפו ירידה הדרגתית ביכולות הקוגנטיביות של אנשים מבוגרים, אך עם הבדלים בין האנשים בקצב הירידה.
העובדה כי אנשים מבוגרים יכולים להדגים שלב התחלתי למחלת אלצהיימר נתמכת באמצעות מחקרים בקרב מבוגרים אשר הראו עדות להתקיימות אלצהיימר לפני שניכרו התסמינים הקליניים, וזה נפוץ יותר בקרב אנשים עם לקוי קוגנטיבי. למרות שלקוי קוגנטיבי מתון שכיח ביותר באוכלוסיה המזדקנת, הוא הופך להיות לא תקין כאשר הוא משפיע על יכולת האדם לתפקד באופן נורמאלי על בסיס יומיומי.
הצגת ההפרעה. בדרך כלל בן משפחה הוא שמציג את תלונת אובדן הזיכרון בפני הרופא, אך לעיתים קרובות המטופל עצמו מפריך את הטענה ובכך גורם לקושי מסוים לרופא לאבחן את המצב. בעוד שהאנטומיה של אדם צריכה להיות מכובדת, שכחה עלולה להציב את החולה וסביבתו בסיכון. שכחה לכבות את תנור החימום בלילה עלולה לגרום לשריפה. השארת הגז דלוק עלולה לגרום לפיצוץ. גורם נפוץ לדאגה הוא היכולת לנהוג.

גורמים ללקוי קוגנטיבי
למרות ירידה מסוימת בזיכרון אותה ניתן לראות באופן רגיל ככל שהשנים מתקדמות, בעיה זו עשויה להיות גם תוצאה של גורמים אחרים, והיא ניתנת לטיפול, אם כי בהחלט לא אצל כולם. ללא ספק, הגורם השכיח ביותר ללקוי קוגנטיבי משמעותי הוא מחלת אלצהיימר, ולמרות שמחלה זו אופיינית לגיל מבוגר, היא עלולה לפגוע גם בגיל צעיר ביותר.
לקוי קל עשוי להקדים תפקוד קגנטיבי חמור בשנים רבות. בנוסף, חלק מהנשים עלולות לסבול משכחה בערך בזמן גיל המעבר. הומוציסטאין הוא גורם סיכון למחלת כלי דם במוח ועלול להיות בעל השפעות רעילות ישירות על נוירונים במערכת העצבים המרכזית. הוא גורם מנגנון בהתפתחות מחלת אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה.
גורמים עדינים יותר שעשויים להיות נוכחים בחלק גדול מבני גיל הזהב, או בקרב אנשים בגילאי חמישים ומעלה, כוללים:
ירידת אסטרוגן. קיימות ראיות מדעיות המצביעות על העובדה כי רמות אסטרוגן לאחר גיל המעבר משפיעים באופן שלילי על הסיכון לירידה קוגנטיבית.
רמות גבוהות של סטרואידים בקרב אנשים מבוגרים. קשורים לירידה קוגנטיבית.
ירידת טסטוסטרון. עשויה להיות רלוונטית, אך הראיות לכך אינן חד משמעיות.
לפני השימוש בתרופות או קבלת טיפולים פולשניים, מומחים ממליצים על טיפולים עצמיים כגון הפחתת מתחים, הקפדה על פעילות גופנית, שיפור התזונה ואימון קוגנטיבי.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.