הכנת צוואה – אל תחכו למחר

צוואה היא מסמך משפטי שמפרט את ההעדפות הנוגעות לחלוקת הרכוש וטיפול בילדים ובנכסים. במקרה של פטירה ללא הכנת צוואה, יתכן שהמשאלות האלו לא יבוצעו. יתר על כן, היורשים שלכם עשויים לבזבז זמן, כסף ואנרגיה רגשית על מנת להסדיר את חלוקת הנכסים לאחר פטירתכם.

למה חשוב להכין צוואה?

למרות שסביר להניח ששום מסמך אחד לא יפתור כל בעיה שתתעורר לאחר הפטירה, צוואה מסייעת בהסדרת חלוקת הרכוש, הנכסים, וכל פרויקט בנייה. הנה מה שאתם צריכים לדעת על מסמכים חיוניים אלה.

יש אנשים שמאמינים שרק עשירים מאוד או בעלי נכסים מורכבים זקוקים לצוואות. אבל יש הרבה סיבות טובות לערוך צוואה ומוקדם עדיף מאוד מאשר מאוחר, שכן הכנת צוואה יכולה לחסוך לכם הרבה מאוד בעיות, בין אם כלכליות ובין אם בעיות שיכולות להיווצר בין מערכות יחסים בתוך המשפחה.:

  • צוואה מבהירה מי מקבל את הנכסים, וניתן להחליט מי יקבל מה וכמה- אם למשל יש לכם הרבה נכסים ומעט ילדים או ההיפך, מעט נכסים והרבה ילדים, כדאי מאוד להכין צוואה כבר לקראת גיל
  • ניתן להרחיק את הנכסים מידי אנשים מסוימים, כמו קרוב משפחה מנוכר ולכן חשוב לעשות סדר כמה שיותר מוקדם.
  • ניתן לקבוע מי יטפל בילדים. ללא צוואה, בית המשפט יכריע וזה משהו שאתם בוודאי לא רוצים.
  • יורשים יהיה קל ומהיר יותר לקבל גישה לנכסים.
  • ניתן לתכנן חסכון של כספי העזבון, לחלק מתנות ותרומות לצדקה, ולנהל היטב את העזבון.

צוואה כתובה עם עדים היא הטובה ביותר

כדי למקסם את הסבירות שהצוואה תתממש, יש להכין את המסמך ואז לחתום עליו בנוכחות עדים. אין ספק שזו ההגנה הטובה ביותר נגד אתגרים לרצונות שלכם על ידי בני משפחה או שותפים עסקיים לאחר מותכם.

אתם יכולים לכתוב צוואה בעצמכם, אבל הכנתה על ידי עורך דין נאמנויות ועיזבונות מאפשרת לוודא שהצוואה תנוסח באופן מדויק, נכון ובהתאם לחוק.

סוגי צוואות ירושה

בעוד שצוואה היא הערובה הטובה ביותר, יש כמה סוגים של צוואות שזוכים לדרגות שונות של הכרה:

צוואות בעל פה

אלו הסוגים הפחות מוכרים של צוואות, שבהן המוריש מביע את רצונותיו בפני עדים. בהיעדר רישום כתוב, או לפחות כזה שהוכן על ידי המוריש, בית המשפט אינו מכיר באופן נרחב בצוואות בעל פה.

צוואות הדדיות

ברוב המקרים, זוג נשוי או מחויב באופן רשמי מכין צוואה זו. לאחר שצד אחד נפטר, הצד שנשאר בחיים מחויב לתנאי הצוואה ההדדית. ניתן להשתמש בצוואות הדדיות כדי לוודא שהרכוש יעבור לילדי המנוח ולא לבן זוג חדש.

יש לערוך צוואה הדדית בסיוע עורך דין, ולמרות שהמונחים נשמעים דומים, אין לבלבל בין צוואה הדדית לבין צוואה משותפת.

מה מכסה צוואה?

צוואה מאפשרת למוריש לכוון את האופן בו יש לחלק את הנכסים מכל הסוגים, כגון יתרות בנק, רכוש יקר או נכסי נדל"ן. במקרה של עסק או השקעות, הצוואה יכולה לציין מי יקבל את הנכסים האלה ומתי.

צוואה מאפשרת למוריש גם לקבוע שהוא מעוניין להפנות נכסים לארגון צדקה בהתאם לבחירתו. באופן דומה, אם המטרה שלו היא להשאיר נכסים למוסד או לארגון כלשהו, הוא נוקב בשם הארגון בצוואה, ורצונותיו יתממשו.

כעת, אחרי שהבנתם את היתרונות של הכנת צוואה, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא בעצם לפנות לעורך דין המתמחה בענייני ירושות, לעשות סדר בכל הנכסים, בכל הכספים ולהסביר לאן כל דבר מיועד בצורה מסודרת ועל פי החוק.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.