טיפים לבחינת השקעות נדל“ן – כדאי או לא כדאי?

ניתן לחלק את סוגי המשקיעים בתחום הנדל“ן לשתי קבוצות. לקבוצה הראשונה משתייכים משקיעים שמעוניינים לרכוש נכס להשקעה, כלומר להגדלת ההכנסה הפסיבית שלהם, כאלה שמה שחשוב להם זה לעשות עוד כסף, לייצר עוד הון עצמי, להפוך מאמידים לאמידים יותר או עשירים אם תרצו. אותם אנשים שבוחנים את התשואה שהנכס יניב לטווח הרחוק. לקבוצה השנייה משתייכים משקיעים שמעוניינים לרכוש נכס לצרכים האישיים שלהם. זה יכול להיות דירת מגורים, בית צמוד קרקע לשיפוץ, קרקע לבנית בית פרטי מאפס או נכס למטרות עסקים.  מה שבטוח, שתי הקבוצות בעלות אינטרס אחד משותף, שתיהן מעוניינות שהרכישה תהיה כדאית. אז איך ניתן לבחון השקעות נדל“ן?

 

לא משקיעים בלי סקר שוק

איך שלא הופכים את זה, אתם הולכים להשקיע הרבה כסף. בין אם יש לכם את ההון העצמי הדרוש לעסקה, רק חלק ממנו ובין אם רוב העסקה תמומן בשלב ההתחלתי על ידי הבנק ברוב, אתם חייבים לדעת לאן אתם נכנסים. באתר myland מדברים על הנושא הזה של סקר שוק בתחום קצת יותר לעומק. ובקצרה… סקר שוק זה לא אומר לבדוק המלצות ורעיונות ברשת. סקר שוק זה אומר להוציא את עצמכם אחרי קריאת הכתבה הזו החוצה ולהתחיל ללמוד את השטח שבו אתם מעוניינים לרכוש את הנכס. ממש ללכת, לעבור, לשאול שאלות, לבדוק מול אנשים שרכשו לאחרונה נכס דומה ובאותה אזור.

 

יש נכס בתמונה? בדקו אותו ביסודיות

בדיקת רקע לנכס היא אחד הדברים הכי חשובים שאתם צריכים לעשות, עוד הרבה לפני שמדברים על כסף. הדבר האחרון שאתם רוצים לגלות הוא שהנכס לא חוקי מכל סיבה שהיא, שיש לו צו הריסה, חובות או עיקולים. בנוסף, יכול מאוד להיות שהנכס לא נמצא במצב שמתאים למגורים ואז הוא גם חייב לעבור שיפוץ וזה עוד משהו שאתם צריכים לבחון לעומק.

 

האם זו התקופה הטובה ביותר או הנכונה להשקעות נדל“ן

זו שאלה שלא רבים הם האנשים שמשכילים לשאול. שוק הנדל“ן הוא שוק יחסית יציב וגם לו יש ירידות ועליות. לפעמים אפילו די חדות. לכן, לפני שאתם משקיעים, כדאי להבין קצת את השוק, ללמוד אותו, לחשוב האם זו התקופה הטובה ביותר להשקיע ויחד עם זאת לקחת בחשבון את נושא הריביות. מה שאפשר לעשות בהקשר הזה הוא להצטרף למגזין נדל“ן בתשלום ולקרוא את הכתבות שמתפרסמות. בנוסף, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מהתחום שיוכלו לייעץ לכם או מישהו שאתם מכירים שחי ונושם את התחום.

 

לסיכום, השקעה באופן כללי והשקעה בתחום הנדל“ן באופן ספיציפי היא לא משהו שאנחנו עושים בכל יום ולכן חשוב להיות ערים לסיטואציה, לחקור אותה, ללמוד אותה ורק אז לקבל החלטות חשובות.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.