שיקום מבנים איך זה עובד?

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על תוכניות של שיקום מבנים. זה יכול לקרות במסגרת של תוכניות להתחדשות עירונית כמו תמ"א 38 או פינוי בינוי או לעיתים כמישהו גר בבניינים ומקבל הודעה שעליו לעשות תיקונים מסוימים לשיקום המבנה. זה קורה פעמים רבות כשמדובר במבנים ישנים שסובלים מבעיות תחזוקה שונות כמו בעיות באיטום, חיפוי שנופל או נסדק, טיח מתפרק ועוד. כאשר בניין סובל מחוסר בתחזוקה תקינה לאורך זמן, ישנן בעיות שעולות ולא מטופלות ועלולת לגרום לנזק בלתי הפיך למבנה. במקרים כאלו נהוג לפנות לחברה שעוסקת בתחום של שיקום מבנים.

טיפול במעטפת החיצונית

אחד המקרים הנפוצים בתחום של שיקום מבנים הוא נושא המעטפת. דמיינו מצב שלבניין ישנו חיפוי חיצוני וחלקים ממנו מתחילים לנשור בגלל נזקי מזג אוויר לדוגמה. זה כמובן מאד מסוכן לכל מי שנמצא בסביבת הבניין ולכן פעמים רבות זהו אחד המקרים הדחופים ביותר לטיפול. לרוב, יבדקו כיצד ניתן לחזק או להחליף את חיפוי המבנה. יש כיום מספר אפשרויות לחיפוי כשאחת הנפוצות היא קיר מסך. מדובר על רכיב שמשמש לחיפוי חיצוני של המבנה, הוא אינו חלק מהמבנה עצמו ואינו תומך ברכיבים בבניין אלא רק מסתמך על המבנה עליו הוא נמצא.

התפקיד של קיר מסך הוא להוות בידוד בין פנים המבנה לחוץ גם ברמה של רעש ואקוסטיקה וגם התרמית של בידוד מזג האוויר החיצוני מפנים הבניין. קיר מסך יכול להיבנות מחומרים קלים מאד, הוא מאפשר החדרת אור למבנה ובכך נחשב חסכוני, הוא מונע חדירה של מים ואוויר ובנוי באופן שהוא עמיד לעומסים. לכן, פעמים רבות בין אם מדובר בבנייה חדשה או בשיקום מבנה בוחרים לעשות שימוש ברכיב זה.

מתי צריך לבצע תהליך של שיקום מבנים?

יש כמה מקרים בולטים שמחייבים בעצם ביצוע של תהליך המכונה שיקום מבנים. ראשית כל, כאשר מדובר במבנה שהוא מאוד ישן, ולא מדובר בישן רק מבחינה אסתטית, אלא מבחינה בטיחותית. כאשר שמים לב לכל מיני סימנים אשר מעידים על כך כי המבנה מסוכן או עלול להיות מסוכן בשנים הקרובות כמו חוסר יציבות בעת רעידת אדמה, חלקי טיח שנופלים להם, חוסר איזון במבנה וכיוצא בזה.

איך מבצעים תהליך של שיקום מבנים?

ובכן, זה מאוד תלוי במצב של המבנה. ראשית כל מגיע מומחה מטעם החברה אותה תבחרו. המומחה שהוא לרוב הנדסאי בניין או מהנדס, יבחן את מצבו הפיזי של המבנה ויקבע תכנית עבודה מסודרת למבנה. לעתים, יש צורך רק בביצוע חידוש של המעטפת ומערכות האיטום, לעתים יש צורך לשנות ולחדש את הגג כולל איטום הגג ולעתים יש צורך גם לחזק את היסודות ממש. בכל אופן, מדובר בהליך שנע בין כמה שבועות לכמה חודשים בהתאם למצב הבניין.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.