מרווה

עולם צמחי התבלין עשיר ומגוון ובמדינה כמו ישראל ששורר בה מזג אוויר טוב ונעים רוב ימות השנה אפשר גם לגדל לבד מבחר רחב של עשבי תיבול וכך לשלב אותם בשגרת היומיום של בני המשפחה כולה. מגוון עשבי התיבול יכולים לקחת חלק במגוון רחב של מטעמים ומאכלים שמבשלים במטבח אך לא רק. כיום כבר ידוע שעשבי התיבול הם בעלי סגולות מרפא ומרגוע במגוון רחב של מצבים בריאותיים בעייתיים והם יכולים במקרים רבים לפחות להביא הקלה עד שמגיעים לרופא או עד שיותאם הטיפול התרופתי הדרוש והמתאים. הנענע למשל ידועה בכך שהיא יכולה לחמם את איברי הגוף הפנימיים וכך לגרום לרוגע, הלואיזה מרגיעה ומביאה איתה שלווה מרווה יכולה להקל על כאבי גרון ועוד. כאשר יש אדנית עם עשבי תיבול בחלון – אפשר לבחור את מה שמכניסים לגוף וכך לוודא שמטפלים בכל בעיה עם צמח התבלין שמתאים לה.

 

איך יודעים מה סגולותיהם של עשבי התיבול?

אפשר לומר באופן כללי שכל בחירה בעשב תיבול כלשהי בהחלט יכולה להביא מזור לבעיה זו או אחרת שמתעוררת, גם אם רק באופן זמני עד שניגשים לרופא או לבית המרקחת. כל עשבי התיבול יכולים לשמש בתור תרופות סבתא לכאבי גרון כאשר חולטים אותם במים חמים ומעט דבש. יחד עם זאת, יש את עשבי התיבול שיתאימו יותר או פחות, כמו המרווה כאמור. המרווה תתאים בדיוק למצב שבו הגרון מעט כואב, כשאין חום ולא מרגישים ממש חולים. תה חם עם מרווה יקל על הכאב או המיחושים וייתכן שספל אחד או שניים יספיקו כדי לסלק את הגורם לכאב. אם הבעיה ממשיכה והכאב לא חולף הרי שכדאי לפנות אל מטפל או רופא ולוודא שאין מדובר בבעיה או מחלה שדורשות תרופה. לפעמים הטעם העדין של עשבי התיבול הוא מה שצריך על מנת להרגיש טוב יותר ולהחזיר לגוף את התחושה הטובה והחיונית.

 

לפנות לעזרה של מה שיש בהישג יד

גם זה יכול להיות הפתרון של עשבי התיבול – עצם היותם קרובים וגדלים בהישג יד. לא תמיד צריך להרחיק עד המרפאה השכונתית או בית המרקחת רק על מנת להקל על כאב או תחושה לא נוחה. כשיש מרווה או מגוון של עשבי תיבול באדנית שבחלון הבית, אפשר לבחור אחד מהם או שילוב של כמה, לשטוף היטב את הגבעולים או העלים ולחלוט אותם במים חמים עם מעט דבש או ממתיק אחר. בימים קרים של חורף זה יכול להיות מה שיעזור וישנה לחלוטין את המצב של הכאב, חוסר הנוחות ואפילו הקושי בדיבור. לפעמים הגוף מסמן לנו שהוא רק צריך איזשהו פינוק קטן כמו הארומה והטעם העדין של מרווה ומיד לאחר מכן הוא חוזר לתפקוד תקין.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.