מחלות עור נפוצות בגיל השלישי

העור שלנו משתנה במהלך השנים, ככל שהגיל עולה גם העור הופך להיות דק יותר, הוא מתקמט ומאבד מהגמישות שלו בגין ירידה בייצור הקולגן. זו הסיבה לכך שבגיל השלישי מתפתחות בעיות עור שונות. מהן המחלות הנפוצות? מה ניתן לעשות כדי לשמור על עור בריא וגמיש? כיצד מתמודדים עם מחלות עור מטרידות?

מחלות עור נפוצות בגיל השלישי – פירוט

נזקים מהשמש – היות והעור רגיש יותר בגיל השלישי חשיפה לשמש עלולה לגרום לנזקים. לכן חשוב מאוד להימנע מחשיפה לשמש, במיוחד בעונת הקיץ בין השעות 10:00 – 16:00. כובע שמש ומקדם הגנה חשובים מאוד כאשר נמצאים באזור מוצף שמש.

אסטמה של העור – אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה דלקתית כרונית שהתסמינים שלה הם יובש, גרד ותפרחת. ככל שהגיל עולה מתגברת גם הנטייה לאסטמה של העור. העור מתייבש ונוצר גרד. חשוב מאוד לשמור על לחות באופן עקבי כדי למנוע החמרה של המצב וגרד מטריד. במידה והמצב מחמיר יהיה צורך לפנות אל רופא עור ולקבל טיפול תרופתי.

סרטן העור – מחלה סרטנית בעור עלולה להתפתח בגין גנטיקה אך גם בגלל חשיפה לחומרים מסוכנים ולשמש. היות וגילוי מוקדם של המחלה חשוב מאוד, יש לבצע בדיקה אצל רופא עור אחת לתקופה.

פסוריאזיס – בין מחלות עור נפוצות בגיל השלישי נמנית גם מחלת הפסוריאזיס. זו מחלה אוטואימונית שגורמת לגירוי בעור וכן לקשקשים לבנים או כסופים. במצבים חמורים יתפתחו על העור פצעים מוגלתיים.

פצעי לחץ –  מחלות עור שונות עלולות להתפתח גם בגין ישיבה או שכיבה ממושכים. כאשר נוצר לחץ ממושך על העור מתפתחים פצעי לחץ. אנשים שיושבים בכיסא גלגלים, רתוקים למיטה או מבלים שעות ארוכות על הכורסא או הספה עלולים לפתח פצעי לחץ.

יובש בעור – תופעה נוספת היא עור יבש וסדוק. מחלה זו נובעת מהעובדה שהעור מאבד את האלסטיות שלו. כך העור הופך להיות אפרפר והוא נפצע בקלות.

כך תגנו על העור שלכם

מחלות עור נפוצות בגיל השלישי הן עניין נפוץ. מסיבה זו חשוב מאוד לשמור על בריאות העור. אמנם העור לא ממשיך לייצר קולגן כמו בשנים הצעירות, אך יחד עם זאת יש פעולות שונות שיש לבצע כדי לשמור על הבריאות של העור ולמנוע מחלות עור נפוצות בגיל השלישי.

  • תזונה – תזונה עשירה בוויטמינים משמעותית ביותר. ויטמין A וכן ויטמין C מועילים לעור ומשפרים את גמישותו וימנעו מחלות עור נפוצות בגיל השלישי.
  • קרם לחות – הזנה קבועה בקרם לחות איכותי ומתאים ישפרו את מצב העור ויגנו עליו מפני התפתחות מחלות שונות. חשוב לתת את הדעת לכך שבשעות הלילה העור סופג יותר, מסיבה זו חשוב להשתמש גם בקרם לילה. כך מועילים לתהליך התחדשות העור שמתרחש באופן טבעי בשעות הלילה.
  • רפואה סינית – צמחי מרפא, משחות טבעיות ודיקור סיני יכולים להועיל לעור במצבי מחלה כמו אטופיק דרמטיטיס מבוגרים, ולשמור עליו בריא. הטיפול הסיני מפחית תופעות של יובש וגרד ומשפר במצבים של מחלות עור גם בגיל מתקדם.

 

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.