חיזוק מבנים

אין שום מבנה שיכול להישאר חזק, יציב ועמיד לנצח בלי חיזוק מדי פעם. מבנים עשויים אמנם מחומרי בנייה חזקים במיוחד ויש פיקוח על ייצור של חומרי גלם אלה אבל מכיוון שבכל מבנה יש גם שימוש יומיומי ותכוף – הרי שעם הזמן השלד עלול להיחלש והשכבות החיצוניות עלולות להישחק. אסור לשכוח שהמבנה עומד בחוץ, חשוף לכל תנאי מזג האוויר ובעצם מתרחש בו תהליך טבעי אך מתמשך ובלתי פוסק של התבלות. מכאן שיש צורך בביצוע בקרה ו-וידוא שמבנה לא הופך להיות פחות יציב או עמיד או שלא נוצר מצב שהוא מהווה סכנה למי שפוקד אותו. מעבר לכך עדיף פשוט לבצע תהליך של חיזוק המבחנה אחת לכמה שנים וכך להבטיח שהוא לא יהווה סכנה ושלא יהיה בו שום אלמנט שיסכן את מי ששוהה בתוכו. התחום של חיזוק מבנים מהווה חלק בלתי נפרד בעולם הבנייה והשיפוצים.

 

איך מתבצע תהליך של חיזוק מבנים?

כאשר מדברים על הנושא של חיזוק מבנים בלבד מדובר על אופן פעולות שיתבצעו קודם כל על מנת להבין מה צריך לעשות, שכן כל מבנה מתמודד אחרת עם השימוש בו, עם השהייה של האנשים בו ועם תנאי מזג האוויר במקום שבו הוא נמצא. יש מבנים שיהיה צורך לחזק את היסודות שלהם, באחרים יהיה צורך לבצע שוב עבודות איטום או זיפו, יש כאלה שבהם ינצלו את ההזדמנות לביצוע גם שיפוץ אסתטי וכך יוסיפו גם פעולות שישפרו את המראה או העיצוב של חללי המבנה – החלפת רצפות, הזמנת שירות של בטון מלוטש, החלפת מסגרות אלומיניום או חלונות ועוד. אם כבר משביתים את המבנה כדי לבצע בו עבודות לצרכי חיזוק ושיפור המוגנות שיחוש כל מי ששוהה בתוכו הרי שכדאי להוסיף גם כמה עבודות לשיפור המראה והעיצוב וכך לא יהיה צורך בפינוי נוסף של המבנה לצרכים אלה.

 

החשיבות של חיזוק מבנים

אין צורך להתעכב על הצורך, שלא לומר ההכרח לוודא שכל מבנה מחוזק כראוי על מנת לשמור על שלומם של כל אלה ששוהים בתוכו. אם לוקחים כדוגמה בניין משרדים, הרי שלבטח פוקדים אותו מדי יותר מאות אנשים וחייבים לוודא בכל יום, בכל שעה ובכל דקה שאין שום דבר שעלול לסכן אותם, אפילו לא במעט. אף אדם לא רוצה להיות מופתע ולקבל הודעה שעליו להתפנות ממבנה זה או אחר באופן מיידי ופתאומי בשל סיכון זה או אחר שהתעורר ולכן הבקרה והבחינות התקופתיות חשובות ומהותיות כך שיש בהן כדי להציל חיים. את עבודות החיזוק בוחרים אנשי מקצוע לאחר שביצעו אבחון מדויק ומדוקדק של המבנה ומאפיינים חשובים נבדקו על מנת לדעת האם יש צורך בביצוע עבודות חיזוק באופן מיידי או שמא צריך לבצע בדיקות נוספות במועד מאוחר יותר.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.