מה היא קהילה תומכת ומתי זה יכול לעזור?

בחברה שבה אנחנו חיים, מסתובבים בינינו אנשים רבים שפשוט מתקשים, או לא יכולים להשתלב בסביבה באותה צורה שאדם ממוצע יכול להשתלב בה. עבור אותם אנשים, אשר מתמודדים לרוב עם קשיים מחייתיים כאלה או אחרים – חיי היום יום הם לא דבר פשוט בכלל, ומגוון הדברים איתם הם מתמודדים הוא פשוט רחב כתפיים. קהילה תומכת היא בדיוק מה שאתם אנשים זקוקים לו – מעין סביבה חברתית המשלבת מגורים, ומאגדת סביבה אנשים שמתמודדים עם אותו המכשול בחיים, כך שבסופו של דבר, הם מסייעים אחד לשני בהתמודדות היום יומית שלנו. בשורות הקרובות, נרחיב עוד על קהילות תומכות וכיצד זה יכול לסייע לנו.

כיצד קהילה תומכת עובדת ומה הם היתרונות שלה?

ניתן להגיד שקהילה תומכת מהווה את העדכון גרסה המודרני והחדשני של הוסטלים. קהילה זו, היא סוג של שירות המבטיח סיוע ושיקום, כך שהיא מאפשרת מחיה בסביבת מגורים תומכת, וקהילה שיכולה לסייע ולרומם אחד את השני. חוץ מהסיוע שחברי הקהילה מקבלים אחד מהשני, בכל קהילה תומכת ישנם אנשי צוות מקצועיים, שנמצאים שם על מנת לסייע ולעזור לאותם האנשים עם הידע המקצועי שהם צברו. קהילה תומכת יכולה להתייחס לשלל רחב של דברים, כמו עבודה עם נוער בסיכון, עבודה מול קשישים, וכיוצא בזאת.

תוכנית שיקום אישית לצד עבודה וסיוע מהקהילה

בסופו של דבר, קהילה תומכת משלבת בין שני עולמות שפשוט משתלבים בסופו של דבר יחדיו בצורה נהדרת. אנחנו מדברים כמובן של שילוב בין המענה האישי והפרטני שכל אדם בקהילה מקבל מאנשי הצוות השונים, זאת לצד החיבוק, הסיוע, והעזרה הדדית שכל אדם בקהילה כזו יכול לקבל מחברי הקהילה השונים שחיים יחד איתו.

למי זה מתאים להשתלב בה?

יש מגוון רחב של קבוצות באוכלוסיה שיכולת להשתלב בקהילה תומכת ולהפיק ממנה מגוון רחב של יתרונות. קהילה כזו יכולה להתאים לפגועי נפש בכל הגילאים, כאלה שנזרקו מהבית מכל מיני סיבות, כאלה שעוברים לפנימייה, כאלה שחוו טראומה נפשית ו/או פיזית. גם עבור אנשים הסובלים ממחלות כמו חולי סרטן, חולי איידס, חולי אפליפסיה ושאר מחלות כרוניות קשות, יש אפשרות להשתלב בקהילות תומכות. הקהילה כזו יכולה להתנהל ברשת האינטרנט, למשל באמצעות הרשת החברתית פייסבוק, או באופן פרונטלי. ניתן ללמוד עוד על קהילות מהסוג הזה דרך הוסטלים ודיור מוגן מיוחדים, לקרוא על הנושא לעומק ברשת האינטרנט ולבצע את הבחירה בהתאם לצורך. קהילות מהסוג הזה יכולות לסייע בתהליכי שיקום רבים, לאפשר לאדם הסובל מבעיה כזו או אחרת למצוא סוג של נחמה בסביבה הקרובה לו ובעצם לקבל מענה לצורך של שייכות, הכלה, הקשבה  והסתכלות וראייה על עתיד טוב יותר ואופטימי יותר.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.