מגיפת הבדידות

no

בעידן שבו התקשורת עם חבר או בן משפחה המתגוררים רחוק אינה לוקחת יותר ממספר קליקים על עכבר המחשב, או מספר הקשות על מסך הטלפון הנייד, מחקרים מצביעים על כך שאנו, כחברה, בודדים יותר מאשר אי פעם. אך קבוצת הגיל החשה את העוקץ הנלהב של הבדידות, היא אוכלוסיית המבוגרים.
ומהי ההפתעה הגדולה ביותר? שני שלישים מהמבוגרים שהשתתפו במחקר בקליפורניה, דיווחו כי הם בודדים למרות שהם חיים עם בן או בת זוג. ממצא זה מעניק אמינות לסברה לפיה בדידות אינה קשורה למערכות יחסים או העדרן, אלא למשמעות המערכת הזוגית.
מבוגרים בודדים, כי הם לבדם. הם חיים בבתי אבות, במסגרות דיור מוגן או לבד בביתם. חוויות אלו עשויות להיות מבלבלות לחלוטין. גם כשהם מטופלים על ידי בני משפחה, הם מדווחים על מעט תשומת לב המשלימה תקשורת עמוקה בין אדם מבוגר לבין בני משפחתו. המגמה המודרנית של התמוטטות יחסים משפחתיים בין סבים לנכדים, גורמת לקשישים רבים לחוש כאילו הם "נדחקו הצידה".

המטפל כקשר של בני גיל הזהב לעולם החיצון
קיימים צעדים רבים הניתנים לביצוע לתיקון מצב זה. קל להילחם בבדידות בקרב קשישים, אך המטפלים צריכים להיות מוכנים לקום ולגרום לזה לקרות. מספר שיטות להקלת בדידות בני משפחה קשישים הן:

פיתוח שיטה להבסת הסתגרות
כשבני משפחה יודעים מה אוהב יקירם לעשות, ניתן להשתמש במידע זה על מנת לפתח תכנית מיגור בדידות אישית עבורו. בעוד שהטיפול במבוגר המסרב לעזוב את ביתו, ניתן לגלות שהוא אוהב לבשל או לעבוד בגינה.
גם אם מבוגר אינו מסוגל לצאת מהבית לעבוד בגינה, ניתן להכניס את הצמחייה פנימה ולסייע להלם לגלות מחדש את האוסף הנרחב של ספרי גינון ממנו שכחו. כשמבוגר בגיל תשעים ומעלה זועם ומסרב לתקשר, ניתן לגלות מהו התחביב האהוב עליו, ולסייע לו לפתח אותו או לעודד אותו להצטרף למועדון קשישים העוסקים באותו תחביב.

מבוגרים יכולים ללמד
מטפלים צריכים להתחבר עם יקיריהם בכך שיאפשרו להם להעביר חלק מהידע העצום שלהם. מידי יום ניתן ללמוד מהם משהו חדש, והמפתח הוא להניח לנושאים האהובים על הקשישים להנחות את מערך השיעור.
לדוגמה, אם מבוגר צעיר דואג לאימו שאוהבת לרקום, הוא יכול לבקש אותה ללמד אותו רקמה. כך ניתן לסייע בהוספת מעט איזון לתקשורת הדינמית בין הורים לילדים, שיתכן שהשתבשה בצל עול הטיפול.

גישור על פער דורות
למטפלים יש תפקיד משמעותי בטיפוח הקשר בינם לבין בני משפחתם המבוגרים. לעיתים קרובות מידי, נכדים עלולים להתייחס אל סביהם כאל "איש מוזר". לכן יש למצוא שיטה לגשר בין הדורות, ולעודדם לבלות יחד.
קשישים יכולים לחלוק סיפורים, ויש להם שפע ידע שיכול להיות מועבר לדור הצעיר. חשוב גם להניח להם לסייע בגידול הנכדים, ומחקרים הוכיחו כי מבוגרים קשישים שאינם עסוקים, ושאינם מרגישים חשובים, חווים ירידה קוגנטיבית בקצב מהיר בהרבה בהשוואה למבוגרים המגורים נפשית באמצעות קשרים עם אחרים.
הקשבה והתבוננות. לעיתים קרובות, בני משפחה אינם קשובים מספיק לאנשים אותם הם אוהבים. המתנה הטובה ביותר, הניתנת מהלב, היא לעודד בן משפחה מבוגר לדבר יותר. כשמעודדים אותו להביע את עצמו, ניתן לגלות את צרכיו הרדומים, שרק מחכים להתעורר לחיים.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.