תסמונת טורט

תסמונת טורט היא תסמונת נוירולוגית שהסימנים החיצוניים שלה לרוב הם טיקים או קולות לא רצוניים. התסמונת מוכרת בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, היא יכולה לבוא לידי ביטוי כאפיזודה חולפת או כתסמונת כרונית שצריך להתרגל אליה וללמוד איך לחיות איתה. מי שלוקה בתסמונת ידווח שהקושי העיקרי יהיה קשור דווקא לסביבה ולדחייה החברתית שיש כיום מאנשים שיש להם טיקים או קולות לא רצוניים ולמרות לא מעט קדמה והשתדלות לקבל את האחר והשונה – לא תמיד זה בא לידי ביטוי בצורה יעילה וחיובית. יש מקרים שבהם הסימנים החיצוניים של התסמונת יעברו שינויים כאלה ואחרים עם הזמן ויהיו גם מקרים שבהם אותם טיקים, אותן תנועות ואותם קולות לא רצוניים יישארו עקביים וזהים כל הזמן.

 

איך מתמודדת עם תסמונת טורט?

כאמור, אין כאן בעיה רפואית או בריאותית ומה שבדרך כלל מפריע או גורם לאי נוחות בשל התסמונת הוא התופעות החיצוניות שגורמות להרמת גבה או חוסר קבלה מהסביבה. יש אנשים שמוצאים את הדרכים להקל על הטיקים או הסימפטומים החיצוניים האחרים שהם חווים ויש כאלה שפשוט לומדים לחיות איתם. מה שבאמת צריך לקרות הוא שהחברה הכללית תקבל את כל מי שמהווה חלק ממנה ללא שיפוטיות או מבטים לא מכילים. הרבה מאד אנשים שואלים את עצמם לפעמים האם טיקים עוברים, מה שיכול להפוך גם את התסמונת כולה לנחלת העבר אבל לא תמיד אפשר לדעת את זה מראש ומי שחווה את הפסקת הטיקים יחווה את זה בפתאומיות ולפעמים בלי שהוא ביצע איזושהי פעולה לשם כך.

 

הבלבול בין טיקים לבין תסמונת טורט

חשוב לדעת שלא כל הופעה של טיקים תהיה קשורה בהכרח לתסמונת טורט וחשוב מאד לשים לב לכל שינוי בהתנהגות, גם אם מדובר בטיקים קטנים, קצרים וכאלה שכמעט ואי אפשר לשים אליהם לב. הורים נוטים להילחץ ובצדק כאשר הם רואים טיקים כאלה ואחרים אצל הילדים שלהם אבל כאשר מבינים בדיוק במה מדובר או שפונים בזמן לאבחון מדויק יהיה זה קל יותר להבין במה מדובר וכך כבר מגיל צעיר אפשר להתמודד עם הטיקים בצורה נכונה ואחראית. כיום יש לא מעט הסברה בנוגע לטיקים ולתסמונות כאלה ואחרות שגורמות לתופעות חיצוניות ונותר להמתין ולקוות שעם הזמן החברה תקבל בצורה טובה יותר את כולם, כולל את מי שקורים לו בגוף דברים שאין לו שליטה עליהם.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.