חיסונים לבטיחות הקשישים

oy

חיסונים אינם מיועדים לילדים בלבד. גם מבוגרים צריכים להתחסן מעת לעת כדי להגן על עצמם מפני מחלות זיהומיות מורכבות. למעשה, מספר חיסונים חשובים יותר למבוגרים מאשר לילדים. מידי שנה, מרכזי הממשלה הפדראלית לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ממליצים למבוגרים להתחסן נגד שפעת, דלקת ריאות, טטנוס, אבעבועות רוח, חצבת, חזרת ואדמת.

שפעת
זהו זיהום מדבק מאוד הגורם לחום, צמרמורות, שיעול יבש, כאבי גרון, נזלת, תחושת מחנק, כאבי ראש, כאבי שרירים ועייפות קיצונית. בקרב ילדים בריאים ומבוגרים צעירים, זוהי מחלה קלה בדרך כל, אך היא עלולה להיות מסכנת חיים בקרב מבוגרים.
וירוסי שפעת משתנים כל הזמן, ולכן יש לקבל חיסון מידי שנה, על מנת לאפשר לגוף לבנות את ההגנה הראויה. את החיסון נגד שפעת יש לקבל בין ספטמבר לאמצע נובמבר, לפני שעונת השפעת מתחילה.

דלקת ריאות
זהו זיהום רציני המשפיע על הריאות ומוכר לאנשים רבים. אך החיידקים הגורמים למחלה עלולים לתקוף גם חלקים אחרים בגוף, וכאשר הם פולשים למוח, הם גורמים לדלקת קרום המוח. כשהם חודרים למחזור הדם, הם גורמים לבקטריה. הם עלולים אף לגרום לדלקות אוזניים וסינוסים.
מבוגרים בגילאי 65 ומעלה צריכים לקבל חיסון לדלקת ריאות. זוהי זריקה בטוחה אותה ניתן לקבל ביחד עם החיסון נגד שפעת. רוב האנשים זקוקים למנה אחת בלבד, אך מבוגרים בגילאי 65 ומעלה זקוקים למנה שנייה אם קיבלו את החיסון לפני למעלה מחמש שנים, כשחוסנו לראשונה בגיל צעיר מ-65. אין צורך בקבלת יותר משתי מנות.
כמחצית מהאנשים המקבלים את הזריקה חווים תופעות לוואי קלות כגון נפיחות זמנית, אדמומיות, וכאב בזרוע באזור הזריקה. חלק מהאנשים חווים תופעות של חום, כאבי שרירים או נפיחות רצינית יותר וכאב בזרוע.
דלקת ריאות מטופלת עם אנטיביוטיקה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, החיידקים הגורמים למחלה הפכו להיות עמידים יותר ויותר בפני התרופה, ומסיבה זו חשוב ביותר לקבל חיסונים יעילים למניעה ופיתוח זני וירוסים חדשים.

טטנוס ודיפטריה
מחלה זו, המכונה לעיתים צפדת, נגרמת כתוצאה מרעלן של חיידק העלול לחדור לגוף דרך דקירה או שריטה, אך בדרך כלל היא נגרמת כתוצאה מפצעי דקירה או חתכם עמוקים. חיידקי טטנוס נפוצים נמצאים באדמה, אבק וזבל. המחלה אינה מתפשטת מאדם לאדם, והסימנים הראשונים הם כאב ראש ונוקשות שרירים בלסת, כשלאחריה מופיעים סימני נוקשות הצוואר, קושי בבליעה, התכווצויות שרירים, הזעה וחום.
חיסון הוא השיטה הטובה ביותר להתגונן מפני טטנוס. רוב האנשים מקבלים את החיסון הראשון בילדות. למבוגרים ניתן חיסון משולב הנקרא מאיץ TD, המגן מפני טטנוס ודיפטריה. יש לקבל זריקה אחת לעשר שנים, על מנת להתגונן מפני מחלות נדירות אך מסוכנות אלו.
במהלך פעילות יומיומית דוגמת גינון, חיידקי טטנוס עלולים לחדור דרך העור, ולכן חשוב במיוחד לקבל זריקה במקרה של פציעה, כשלא ניתן חיסון בחמש עד עשר השנים האחרונות. זהו חיסון בטוח ויעיל ורוב האנשים אינם חווים בעיות לאח ההתחסנות. כשתופעות הלוואי מתרחשות, הן בדרך כלל קלות וכוללות כאב, אדמומיות, או נפיחות על הזרוע באזור הזריקה.

אבעבועות רוח
מחלה זו מדבקת מאוד ונגרמת כתוצאה מווירוס, המתפשט בקלות באוויר על ידי אנשים נגועים כשהם מתעטשים או משתעלים. המחלה מתפשטת גם באמצעות מגע עם פצעי אבעבועות רוח של אדם נגוע.
אנשים שמעולם לא סבלו מהמחלה, עלולים להידבק רק כתוצאה משהייה בחדר עם אדם שיש לו את המחלה. בעוד שזוהי מחלה קלה לילדים, מבוגרים בדרך כלל חווים תסמינים חמורים יותר, הכוללים בתחילה כאב, עייפות, חום וכאבי גרון, ולאחר מכ פריחה מגרדת מסוג שלפוחיות.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.