עבודה מהבית – למי זה מסוכן ואיך אפשר להתמודד?

עבודה מהבית היא מושג שנכנס לעולם העבודה עם הבנת הפוטנציאל בחיסכון והגדלת היעילות של מקומות עבודה שונים, אבל הפך לעובדה מוגמרת, לכורח המציאות – עם מגפת הקורונה.

אבל לצד החיסכון בזמני עמידה בפקקים, הוצאות על החזקת משרדי ענק ופינות קפה מפנקות, עבודה מהבית הביאה איתה גם אתגר שאף אחד לא חשב עליו קודם – מתקפות סייבר על מחשבים ביתיים. אז איך מתמודדים עם התופעה ואת מי בדיוק זה צריך להדאיג?

 

עבודה מהבית – לא רק יתרונות

הקורונה הכניסה חלקים גדולים מהעולם לשגרה חדשה ומוזרה, של ריחוק חברתי, הפחתה במפגשים גדולים מכל סוג, בנסיעות ועוד. אבל היא גם גרמה ללא מעט שינויים מבורכים, שדווקא מעלים את איכות החיים של אנשים רבים, אחד מהם הוא העבודה מהבית.

עם השינוי המבורך, הגיעה גם בעיה שרוב האנשים פשוט לא מודעים אליה – רוב המחשבים הביתיים לא ערוכים ולא מוגנים נספיק מפני מתקפות סייבר וסיכוני אבטחת מידע.

יזמי סייבר ישראלים, מובילים בתחומם, כמו נתנאל דוידי לדוגמה, מסבירים כי עם העלייה בכמות העובדים מהבית, עלתה גם כמות מתקפות סייבר על מחשבים ביתיים.

למעשה חלה עלייה מדאיגה של לא פחות מ 35%, לפי דיווחי החברות המעסיקות עובדים מהבית.

 

מתקפות סייבר בבית – את מי זה צריך להדאיג?

לצד הביקורת החריפה שנשמעה בזמנו, על ההתנגדות של מנכ"לית פייסבוק העולמית לפני כמה שנים לעבודה מהבית, אפשר כיום להבין, לפחות באופן חלקי, מה כל כך הפריע לה.

 

בזמנו לא היה פתרון מספיק רציני, עבור חברות גדולות ובינוניות, בהן מתרכזים התוקפים, המודעים לחולשה של המחשבים הביתיים, אשר לא היו כלולים ברשת ההגנה המאסיבית של הארגון.

האתגר המשמעותי לשלוט על המידע הרגיש של הארגון כאשר שולחים עובדים לעבוד מהבית, רק הופך מורכב יותר, כאשר עבודה מהבית היא כבר לא אפשרות בחירה.

 

ארגונים כמו בנקים, קופות חולים ואפילו חנויות דיגיטליות נתקלו במחסום המשמעותי הזה, שפוגע בתפוקה של הארגון ומקשה על יכולת הפעולה.

פתרונות אבטחה מסורבלים ומיושנים, פשוט כבר לא עונים על הצורך ולכן, מקבלי החלטות בארגונים רבים מסבירים כי השקעה בסייבר היא חיונית, לצורך התאמה של המוצרים לצורך שעולה מהשטח.

 

לסיכום, הקורונה העצימה את אחד האיומים המסוכנים והקשים על ארגונים וחברות – איום מתקפות הסייבר ואבטחת המידע. מדי יום מתרחשות מתקפות סייבר שיכולות לשתק ארגונים גדולים, חברות ענק ואף מדינות שלמות ולכן, איום כזה מחייב מתן פתרון הוליסטי – שמגן על מכשירים בשימוש העובדים בכל מקום בו הם נמצאים ועובדים.

הפתרון כבר נמצא בהישג יד – עוד מוצר טכנולוגי מבריק של חברה ישראלית – אבל עדיין לא נמצא בשימוש מספיק רחב. ימים יגידו אם האתגרים החדשים בתחום אבטחת מידע וסייבר קיבלו את המענה המתאים ומי היה מספיק מהיר, כדי להשתמש בהם בזמן ולא להשאיר מאחור.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.