כיצד מתמודדים גמלאים עם חובות?

smartphone-old

הבעיות הכלכליות של גמלאים ברחבי העולם מאופיינות בנטילת הלוואות, הפחתת נכסים ובעיות התמודדות עם תקציב בחיי היומיום. התמודדות גמלאים עם כסף משפיעה על בריאותם הפיסית והנפשית, ומקשה על מערכות היחסים שלהם, כאשר הם סובלים מהאשמות וחרטות על החלטות ופעולות שגויות מהעבר.

הבעיות הכלכליות של גמלאים ברחבי העולם מאופיינות בנטילת הלוואות, הפחתת נכסים ובעיות התמודדות עם תקציב בחיי היומיום. התמודדות גמלאים עם כסף משפיעה על בריאותם הפיסית והנפשית, ומקשה על מערכות היחסים שלהם, כאשר הם סובלים מהאשמות וחרטות על החלטות ופעולות שגויות מהעבר.

חובות גמלאים

גמלאים רבים צברו חובות במהלך שנות עבודתם, אשר עדיין לא שולמו, והם מלווים אותם בגיל הפרישה. חובותיהם נובעים בשל בעיות בתחומים שונים, הכוללים:

משכנתאות. רוב החובות של הגמלאים קשורות להלוואות דיור שעדיין לא שולמו כגון משכנתאות, מימון מחודש, הרחבת תנאי משכנתא ואף הלוואות במזומן כנגד ערך הבית.

הלוואות סטודנטים. מרבית בני גיל הזהב בגילאי 67 עד שבעים, נמצאים בסכנה כספית בגין הלוואות סטודנטים, אשר נחתמו על מנת לממן השכלה לילדיהם או נכדיהם. חובות אלו מצטברים לחובות אחרים, כאשר ילדיהם או נכדיהם אינם מסוגלים לשלם את שכר הלימוד שלהם.
חובות כרטיסי אשראי. באופן מפתיע, נמצא כי לא רק הדור הצעיר נכנע לפיתוי כרטיסי אשראי ומלכודות אפשרויות תשלומי אשראי נרחבים. גם גמלאים רבים צוברים חובות בכרטיסי אשראי. הם מתפתים לקמפיינים השיווקיים של חברות אשראי, ובעוד שצעירים מוציאים כספים על הוצאות מיותרות באמצעות כרטיסי האשראי שלהם, הגמלאים משתמשים בהם על מנת לממן את הצרכים הבסיסיים שלהם כולל צרכי מחיה ורפואה.

מי משגיח על גמלאים?

ואכן גמלאים מתמודדים עם מספר אילוצים פיננסיים ייחודיים גבוהים ותכופים הנובעים מאתגרי הזקנה המתבטאים בהוצאות בריאות והכנסה מופחתת בשל הזדמנויות עבודה פחותות, פרישה, או חוסר יכולת לעבוד.

ענף הדיור שאינו יציב מגביר את חובות הגמלאים, הם מתעלמים מהודעות בנוגע לגביית חובות, נאבקים להתמודד עם תקציב הכנסה קבועה זעומה וחיים במינימום ההכרחי, וגם אם הם מצליחים למצוא מקורות הכנסה זעומים באמצעות ביצוע עבודות פשוטות, אף פעם אין די בכך.

ביטוח לאומי. הביטוח הלאומי מגן היום על מבוגרים בגילאי 65 ומעלה מפני נפילה למעגל העוני, אך האמת היא כי מבוגרים רבים אף פעם אינם מצליחים להסתפק בהכנסה זו, והמאבק גובר עם השנים. רוב הגמלאים הטוענים שהביטחון הסוציאלי שלהם רעוע לפני שהם מגיעים לגיל גמלה מלאה, היות ורוב הכנסותיהם מהשקעות שביצעו בעבר מוגבלות למציאות הכלכלית אותה הם חווים בהווה, עקב מצב של מיתון והוצאות כלכליות גבוהות עקב בעיות בריאות.

תמיכה משפחתית

כאשר צעירים מתבוננים על מצבם של הוריהם המזדקנים, ואפילו הסבים והסבתות, הם לוקחים על עצמם את האחריות לתרום משהו על מנת להקל על כאבם, ונוטלים הלוואות משותפות כדי להגן עליהם מפני נטל ההחזרים.

באמצעות תשלומי הלוואות חודשיים, צעירים בוגרים אחראים מטים כתף על מנת לסייע לבן המשפחה המבוגר להתמודד. הם רודפים אחר משרות טובות ומשתלמות יותר, ועובדים במשרות נוספות באופן חלקי על מנת לתרום באמצעים נוספים על החובות הפיננסיים של בני גיל הזהב במשפחתם.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.