כלב זקן – כיצד מטפלים?

שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב היא מתי כלב הופך להיות כלב זקן? ובכן, ראוי לציין כי כאשר מדובר על כלבים מגזעים גדולים יותר, הרי שמדובר על סוגי כלבים שמזדקנים מהר יותר בהשוואה לכלבים מגזעים קטנים יותר. כך למעשה, כלב מגזע ענק יכול להיחשב כלב זקן בעת הגיעו לגיל 6.5, בעוד כי כלבים קטנטנים ייחשבו לזקנים רק מספר שנים לאחר מכן. עם זאת, חשוב לזכור כי בדומה לבני האדם, הקצב והאופן שבו תסמיני הזקנה מופיעים נוטים להשתנות בין כלב לכלב. על כן, רגע לפני שאתם ממהרים לחפש אחר חברה המציעה שירותי קבורת כלב לשעת חירום, הגיע הזמן ללמוד כיצד תוכלו להקל משמעותית על הכלב שלכם בתקופה הנוכחית.

 

טיפול בצרכיו של כלב זקן

כלב זקן הוא כלב שזקוק לטיפול אשר כולל בין היתר התאמה של סביבת המגורים לצרכיו המשתנים. במילים אחרות, תוכלו להקל באופן משמעותי על החיים של הכלב המבוגר שלכם בזמן שהוא נמצא בבית, באמצעות כמה דרכים שונות, ביניהן:

  • הימנעות משינויים – כלב זקן זה לא כלב שאוהב שינויים ולמעשה, הוא אפילו מתקשה להתמודד איתם. משכך, ההמלצה שלנו תהיה להימנע מהזזת החפצים והאביזרים השונים של הכלב, בעוד כי כדאי להקפיד על זמני טיול והאכלה קבועים, ואת הגשת האוכל מומלץ לבצע באותו המקום בדיוק. 
  • אזור שינה נעים ונוח – עייפות היא תופעת לוואי פופולרית במיוחד במסגרת תהליך ההזדקנות של הכלב שכן, כלב זקן הוא כלב שככל הנראה יתעייף בקלות וירצה לישון הרבה יותר מהרגיל. יחד עם זאת, ראוי לציין כי כלב זקן עשוי להתקשות בקימה ממיטתו, בעקבות חומר גמישות ביריכיים, מפרקי הרגליים והכתפיים. על מנת להעניק לקבל את המנוחה לה הוא זקוק, חשוב לוודא כי הכלב יושן במקום נוח ומפנק שהוא אוהב. כמו כן, מומלץ להימנע מהזזת המיטה של הכלב שלא לצורך. בנוסף, מומלץ לוודא כי אזור השינה של הכלב מוגן מפני רעשים שעשויים להפחיד אותו או לחילופין להפריע לשנתו. 
  • שגרת טיפוח – שמירה על שגרת טיפוח מסייעת משמעותית לשמירה על סדר היום אליו רגיל הכלב, ובמקביל גם תורמת לבריאותו הכללית. משכך, מומלץ להקפיד על צחצוח שיניים לכלב, הברשת פרוותו וכיוצא בכך. באופן כללי, חשוב לזכור כי פעולות אשר כוללות קירבה ומגע, יכולות להרגיע כלב זקן שמתמודד עם שינויים שונים במצבו הפיזי. 
  • תזונה – לכלב מבוגרים יש צרכים תזונתיים שונים בהשוואה לכלבים בריאים ופעילים. למעשה, שיניים כואבות ורופפות או לחילופין חניכיים כואבים, עשויות לגרום לכלב לפלוט את המזון מפיו ולעיתים אף לסרב למזון. כמו כן, טיפול בכלב מבוגר כולל במסגרתו גם בקרה ומעקב אחר שינויים כאלו ואחרים הקשורים לאכילה ולשתייה שלו. הקפידו לספק לכלב שלכם מקור מים זמין בכל עת, ופנו מיד לשירותיו של וטרינר במידה ואתם שמים לב כי הכלב מפסיק לאכול. 
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.