מדוע חשוב לקרוא ספרים?

אם אתם מרגישים שרוב הידע שאתם צוברים הוא כתוצאה מקריאת פוסטים בפייסבוק וכתבות חדשותיות באפליקציה אליה אתם מחוברים, כנראה שאתם צריכים לשפר את הרגלי הקריאה שלכם. מדוע חשוב לקרוא ספרים? קוראים של שנים מעידים על כך שברגע שהם קוראים ספר, הם נשאבים, הם מתמכרים, הם נמצאים בתוך עולם שלם שהוא לא ממש חלק מהמציאות שלנו, עולם קסום, יצירתי, מעורר השראה. על פי הקורא המושבע אורי אלטר, הנה כל הסיבות שאם אתם עדיין לא קוראים ספרים, כדאי לכם להתחיל.

 

קריאה מפחיתה את הסיכוי להיווצרות מחלות נוירולוגיות

כדי שהמוח שלנו יעבוד כל הזמן, צריך לאמן אותו. זה כמו ספורט ופעילות גופנית לשרירים. קריאת ספרים בשילוב משחקי חשיבה, פתירה של תשחצים וכדומה, מעודדים גירויים מנטליים ותורמים לשימור ושיפור תהליכים קוגנטיביים. קריאה מסייעת לגרות את המוח והיא תורמת להפחתת הסיכוי לחלות במחלות כמו אלצהיימר ודמנציה.

 

מחדדת את היכולת להעביר ביקורת בצורה הטובה שלה

אף אחד מאיתנו לא אוהב להימצא ליד אנשים ביקורתיים, ובכל זאת, יש ביקורת שהיא חיובית. כזו שבאה ממקום חושב, הגיוני, נכון, מכוון. זה בדיוק מה שקריאת ספרים לאורך זמן עושה. מדוע חשוב לקרוא ספרים? הקריאה היא מאפשרת לנו לראות את הדברים מכמה נקודות מבט, מבחוץ, בצורה אובייקטיבית ולקרוא את התמונה בצורה הגיונית.

 

ידע אינסופי

אמנם חלק גדול מהספרים שנכתבים משלבים רעיונות וסיטואציות שמקורם אינם במציאות, ובכל זאת, בכל ספר שנקרא יש המון ידע מהחיים האמיתיים. בין אם אתם מחוברים לספרי קואצ‘ינג ומסרים של מנהיגים, בין אם אתם אוהבים לקרוא על חיים של אנשים מפורסמים, ספרי היסטוריה, גיאוגרפיה או מדע בדיוני, הידע שלכם פשוט יגדל ויגדל.

 

בנוסף, קריאת ספרים לאורך זמן מעודדת חשיבה אנליטית, מחוץ לקופסא, תורמת לחיזוק הדמיון, היצירתיות והזיכרון, מסייעת בהפגת מתחים ולחצים ואף תורמת לשיפור המיקוד ויכולת הקשב שלנו. קריאה משרה עלינו רוגע, היא משפרת את כישורי הכתיבה שלנו ויותר מזה – לקרוא זה פשוט כייף.

 

אז איך אפשר להתחיל לקרוא ספרים ולהתמיד בזה לאורך זמן?

  • התחילו מספרים קצרים ומזמן קריאה קצר, בהדרגה תוכלו לעלות את שניהם
  • בחרו ספרים בתחומים שמרתקים אתכם, לא פחות מזה
  • בחרו זמן ביום שמאפשר לכם לשמור על ריכוז לאורך זמן
  • שאתם יוצאים לחופשה או נסיעת עבודה קחו איתכם ספר
  • הצטרפו לקהילת קוראים בפייסבוק או במקום אחר
  • אם אתם לא מתחברים לספר, אל תמשיכו בכוח
  • קראו במקום שקט, רגוע ונינוח
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.