התיישנות עבירות פליליות

עבירות פליליות נחשבות לעבירות חמורות מאד והן עוסקות בשמירה על שלומם של כל באי המרחב הציבורי והחברתי. הנחת היסוד היא שחברה מתוקנת צריכה לקדש את ערך החיים ומכאן שכל אדם חייב לדעת שהוא בטוח ושלומו מובטח בכל מקום שבו הוא נמצא. מפאת החומרה של עבירות אלה, הן מסווגות לקטגוריות שונות על פי ביצוע שלהן בכוונה תחילה ובתכנון מקדים, על פי החומרה של התוצאה וכמובן על פי ההשפעה שלהם על מהלך החיים התקין הן של מי שמבצע את העבירה והן על מי שנופל קורבן לביצוע העבירה. יש מקרים שבהם דיווחים על עבירות פליליות מגיעים באיחור ניכר אחרי שהעבירה בוצע ואז צריך לבחון לעומק האם לא חלה התיישנות על עבירה זו.

 

אחרי כמה זמן חלה התיישנות על עבירות פליליות?

לשאלה זו אין תשובה אחת ויחידה, כיוון שכפי שצוין – ההתיישנות תלויה בסוג העבירה ובסוג החומרה. החלוקה לקטגוריות בהקשר של התיישנות מבוצעת על פי אורך העונש בגין העבירה המדוברת. כך למשל עבירות עוון שנחשבת לקלה יחסית בעולם העבירות הפליליות ושהעונש עליה עד שלוש שנות מאסר – תקופת ההתיישנות שלה תעמוד על חמש שנים. תקופת התיישנות של 20 שנה חלה על עבירות חמורות מאד שהעונש בגינן על פי ספר החוקים הוא מאסר עולם או עונש מוות. בכל מקרה עורך דין פלילי בצפון או בכל אזור אחר בארץ שנוח להיפגש איתו ויש לו ידע וניסיון בתחום יהיה הכתובת הנכונה לפנות אליהם על מנת לבדוק בצורה פרטנית כל עניין או נושא הקשור להתיישנות של עבירות, למשמעות של עבירות אלה או אחרות או קבלת ייעוץ כללי בנוגע למשפט הפלילי.

 

החשיבות של קבלת ייעוץ משפטי פרטני ומדויק

אמנם ספר החוקים ברור מאד אך יש לא מעט ניואנסים קטנים או פרשנות אישית לחוקים ותקנות כאלה ואחרים. לא מומלץ להסתמך על פורטלים משפטיים כאשר צריך לקבל תשובות חד משמעיות לנושאים הרי גורל, בעיקר אם מדבור בעבירות פליליות. חשוב לקבל ייעוץ מדויק בהתאם לנסיבות הספציפיות וכמובן לפנות לשם כך לעורך דין פלילי בעל ידע נרחב וניסיון רב ככל האפשר בתחום. רק כך אפשר להיות בטוחים שאכן יודעים את הפרטים הנדרשים שעל בסיסם אפשר לקבל החלטה זו או אחרת. עולם המשפט הפלילי משמעותי וחשוב ולא מומלץ להתבסס על מידע חלקי או לא מדויק.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.