איך מתמודדים נפשית עם זקנה

הזקנה אינה פשוטה עבור אף אחד ואין זה נעים להזדקן או להיות קרוב לאדם שמציג את תופעות הלוואי הפחות חיוביות של ההזדקנות. איבוד זיכרון או שמיעה, שינויים משמעותיים שמתרחשים בגוף ובנפש וכמובן איבוד המסוגלות הפיזית לבצע פעולות כאלה ואחרות. חשוב מאד להבין שכאשר מדברים על הקושי שהזקנה מביאה איתה מדובר בקשיים שהאדם המזדקן חש בעצמו וגם בקשיים שחשים אלה שנמצאים בקרבתו וחווים את ההזדמנות ביחד איתו – בני משפחה, אנשי מקצוע מעולמות הרפואה או הטיפול וכמובן חברים או מכרים. כמו כל תהליך אחר שמביא איתו שינויים חיוביים או שליליים כאחד – חשוב מאד לדעת להתמודד עם ההזדקנות ולדעת איך הכי נכון להתייחס לשינויים האלה כך שההתמודדות תהיה הרבה יותר קלה וחיובית. איך מתמודדים נפשית עם זקנה? כל עוד אי אפשר להחזיר את הזמן אחורה הרי שמה שנותר זה להתמודד בצורה טובה עם המצב הנוכחי.

 

אז איך מתמודדים עם הזקנה?

כאשר מדובר על שינויים כמו אלה שמביאה איתה הזקנה צריך להבין שמדובר בכמה סוגים של התמודדויות – אלה הפיזיות ואלה הנפשיות. את התופעות הפיזיות יחווה אותו אדם שמזדקן והוא עלול למצוא את עצמו במצב לא נעים שבו הוא אינו מכיר את הגוף שלו ולא בהכרח מצליח להתמודד עם מצבים חדשים. מבחינה נפשית ההתמודדות תהיה משותפת לו עצמו שמצב הרוח שלו עלול להידרדר ולגרום לו לתחושה כללית לא טובה וכמובן שכך גם עבור אלה הסובבים אותו. הם יתקשו לראות אותו סובל או עובר שינויים וחשוב לא פחות שהם יידעו איך להתמודד עם המצב החדש. שיחות עם אנשי מקצוע טיפוליים כמו פסיכולוגיקל הן רעיון טוב ויעיל לפרוק קיטור, לשחרר תחושות קשות שמצטברות ולדבר על כל מה שמעיק או מפריע ולא תמיד יש עם מי לדבר עם זה.

 

במה עוזרות שיחות עם פסיכולוג

שיחות עם אדם אובייקטיבי בנוגע לנושא אחד ספציפי יכולות לעשות פלאים בנפשו של אדם. ברגע שהוא נמצא במקום שבו הוא יכול לדבר על הכל, להיפתח, לדעת שהוא לא נשפט בשום צורה על שום דבר שיגיד וכמובן שיינתן לו מענה בצורה של אמפתיה או עצות טובות להתמודדות – הרי שמצבו יהפוך להרבה יותר קל וידידותי להתמודדות איתו, ללא קשר לחומרת המצב. התמודדות נפשית זו מומלצת במגוון רחב של סיטואציות ומצבים ולכן גם כאשר אדם קרוב עובר תהליך לא פשוט של הזדקנות בהחלט יש מקום לשקול לפנות אל איש מקצוע על מנת לשוחח ולשתף מישהו אחר בחוויות, הרגשות והמחשבות הרלוונטיות. יש תחושת הקלה ושחרור גדולה מאד אחרי שיושבים, מדברים ושומעים בקול רם את כל מה שקורה.

 

החשיבות של טיפול נפשי

עד לפני כמה שנים כלל לא היה מקובל או נפוץ להבין שתהליך עלול להביא איתו תחושות לא פשוטות גם למי שנמצא לצד התהליך ועובר הרבה בעצמו גם אם זה לא נראה כלפי חוץ. כיום זה הרבה יותר פופולרי וידוע ולא פחות חשוב – אין זה מקור למבוכה או בושה. אנשים כבר לא מסתירים את העובדה שהם נפגשים עם אנשי מקצוע טיפוליים, משתפים בחוויות שהם חווים או בתחושות שהם חשים וכך מקלים על עצמם עד מאד. כאשר שגרת החיים ממילא עמוסה ורוויית לחץ ועומס – חשוב מאד למצוא כל דרך להקל עליה ועל המעמסה הרגשית שהזקנה מביאה איתה. כך יהיה הרבה יותר נוח להתמודד עם היומיום, לקחת כל יום בנפרד ולמצות אותו בגישה חיובית עד תום.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.