נפילות בגיל השלישי – כיצד ניתן להימנע?

כולנו יכולים ליפול מדי פעם שכן, אנחנו בני אדם ומעידות הן פשוט חלק מהחיים שלנו. מיותר לציין כי בעת בה אנו צעירים, הרי שהגוף מקבל את הנפילה בקלות, ותהליך ההתאוששות הוא פשוט לחלוטין. זאת בעוד כי ככל שעוברות השנים ואנחנו מתגברים, הרי שלגוף נהיה קשה יותר להתאושש, ולעיתים נפילה של אדם מבוגר היא טריגר להתדרדרות משמעותית במצבו. אי לכך, חשוב לבצע את מירב המאמצים על מנת למנוע נפילות בגיל השלישי, וכן גם ללמוד כיצד אפשר להתמודד עם נפילה כאשר היא מתרחשת. בניגוד לדעת הציבור הרווחת – יש לציין כי מרבית הנפילות מתרחשות במרחב הביתי, בין אם במהלך היציאה מהמקלחת, בקימה מהשירותים וכיוצא בכך. משכך, חשוב להיות מודעים לסיכונים השונים, ולסדר את הבית בצורה שתמנע נפילות. 

 

כך תצליחו למנוע נפילות במרחב הביתי

יש מגוון דרכים שונות שבאמצעותן ניתן למנוע נפילות בגיל השלישי בבית, ביניהם:

  • התאמת הסביבה הביתית – לאור העובדה כי נפילות בגיל השלישי מתרחשות במרבית המקרים בסביבה הביתית, חשוב לבצע התאמה מיטבית של הבית לביטחונו של הקשיש. תחילה, יש לדאוג לסביבה אישית בטוחה, להבין מהם החדר בהם הוא נמצא לעיתים תכופות, למפות את הבית ולהבין מהם החללים שצריכים להיות יותר מסודרים ונגישים עבורו.
  • התקנת אביזרי בטיחות – חשוב להתקין אביזרי בטיחות במרחבי הביתי, כדוגמת ידית למניעת נפילות באמבטיה, סורגים שקופים לחלונות, שטיחון יציב מחוץ לאמבטיה וכיוצא בכך. דרך נוספת לשיפור הבטיחות בחדר הרחצה באה לידי ביטוי בהחלפת דלתות החדר לדלתות הזזה, כדי שבמצב של נפילה הדלת לא תיחסם. המלצה נוספת וחשובה לא פחות תהיה לבטל את האפשרות לנעילת דלתות, לרבות בחדרים כמו השירותים והאמבטיה, במטרה להקל על אפשרות של פינוי במצבי נפילה. 
  • פעילות גופנית – שמירה על כושר מסייעת בצורה ניכר בשני תצורות – היא מסייעת בשימור התפקוד ובמניעה של התדרדרות, וכן גם גורמת לשיפור ניכר של היכולות ואת המדדים הבסיסיים. במילים אחרות – פעילות גופנית קבועה משפרת משמעותית את מצבו של הקשיש, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הקוגניטיבי, לצד שורה רחבה של יתרונות נוספים. 

בשורה התחתונה, נפילות בגיל השלישי במרחב הביתי הם מציאות שנובעת ממגוון רחב של סיבות שונות, בעוד כי באפשרותנו להפחית את הסיכויים לנפילות ולהגביר בצורה משמעותית את בטיחות הקשישים, ומיותר לציין כי חובתנו היא לעשות זאת על מנת לשמור על בריאותם ואיכות החיים שלהם. 

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.