החיים שאחרי שבץ מוחי

שבץ מוחי הוא מאותם אירועים רפואיים שמתרחשים ללא הכנה מוקדמת ואי אפשר להתכונן לקראתם. אי אפשר לדעת מה תהיה חומרת השבץ, אי אפשר יהיה לדעת מה הנזק שייגרם ואיך ייראו החיים לאחריו. יש אמנם כל מיני דברים או פעולות שנחשבים לכאלה שמעלים את הסיכון לשבץ אך לא תמיד הם באמת יגרמו לו ובהחלט קרו לא מעט מקרים שבהם שבץ מוחי קרה גם לאנשים שלא נחשבו בקבוצת סיכון או לא ביצעו את אותן הפעולות שעלולות להעלות את הסיכון. מכאן שמדובר באויב אמיתי של כל אדם בעצם וחוץ מלשמור על אופטימיות ועל מציאות חיובית ככל האפשר – אין הרבה מה לעשות. ההמלצה הגורפת לשמור על אורח חיים בריא, על ביצוע פעילות גופנית ועל הימנעות מעישון רלוונטית גם כאן.

 

מה קורה אחרי שבץ מוחי?

מכיוון ששבץ יקרה כרעם ביום בהיר – אין ספק שהוא יביא איתו הרבה מאד בלבול, חוסר ידיעה ואפילו חוסר אונים. אנשים לא יידעו מה נפל עליהם ולכן ימצאו את עצמם במקום בעייתי שבו אין להם מה לעשות. מכאן שהדבר הראשון שצריך יהיה לעשות הוא למצוא פורטלים פיזיים או מקוונים כמו zds.org.il שעוסקים בצורה מקצועית בכל ההיבטים של שבץ מוחי ויהיה אפשר לקבל מהם גם מידע כללי, גם מידע קונקרטי וכמובן הפניות למרפאות או אנשי מקצוע. חשוב להבין שעבור כל אדם ההשפעות תהיינה אחרות ושונות ולכן יש חשיבות לפנייה אל אותם אנשי מקצוע או מי שיש לו ניסיון להיות בקרבתו של אדם אחרי שבץ מוחי על מנת להבין בדיוק את ההשלכות והמשמעות של השבץ על שגרת החיים החל מעכשיו.

 

מה ההשפעות של שבץ מוחי

כאמור – אי אפשר לחזות או לדעת מה תהיינה ההשפעות של השבץ על הגוף ועל אותו אדם שזה קרה לו. מכיוון שמדובר בנזק שקורה במוח, שהוא בעצם מרכז הבקרה של הגוף כולו – הרי שההשפעות יכולות להיות שונות ומגוונות ואכן אפשר להיתקל באינספור אנשים שחוו שבץ מוחי וכל אחד מהם נשאר עם תופעות לוואי אחרות – חלקם חזרו לתפקוד מלא מלבד פעולות מסוימות שהם עלולים להתקשות בביצוע שלהן, חלקם סובלים משוני מהותי בתפקוד היומיומי ויש פעולות שהם כלל לא מסוגלים לבצע ויש אנשים שהשינויים שהם עברו הם בלתי הפיכים והפכו אותם לבני אדם שונים לגמרי מאלה שהם היו קודם לשבץ. הנזקים יכולים לבוא לידי ביטוי בצורה מוטורית ויכולים גם להתבטא בנזק קוגניטיבי – אובדן זיכרון, חילוף זהות אישית, התנהגות שלא תואמת את הגיל הכרונולוגי ועוד.

 

איך נראים החיים אחרי שבץ מוחי?

אין ספק שללא קשר לחומרת התופעות שהשבץ מותיר אחריו – הרי שיידרש שינוי מהותי באורח החיים לא רק של אותו אדם שחווה את השבץ אלא גם עבור כל מי שבסביבתו. יש מקרים שבהם יהי הצורך לבצע עבורו את אותן הפעולות שהוא לא מסוגל לבצע וייתכן שהנזק יהיה כל כך חמור ואותו אדם יהפוך לסיעודי. כאן יידרש שינוי של אופן המראה והעיצוב של הבית, יידרשו עזרים רפואיים על מנת לספק לאותו אדם סביבה נוחה וכמובן שיש לקחת בחשבון שיהיה צורך באיש צוות טיפולי צמוד שיעזור לבני המשפחה להתמודד עם אדם בבית שלא מסוגל להתנהל בעצמו או לטפל בעצמו. ברגע ששבץ מוחי מאובחן צריך לשמור על קור רוח על מנת להתנהל בצורה רציונלית למרות הקושי הרגשי הגדול וזאת כדי למצוא את הדרכים הכי טובות להתמודד עם המציאות החדשה.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.