פורפורה – כל מה שצריך לדעת

פורפורה, הידועה גם בתור הנוך-שונליין פורפורה זוהי מחלה המאופיינת בעיקר על ידי דלקת בכלי דם קטנים במיוחד. דלקת זו מכונה וסקוליטיס והיא בעיקר פוגעת בכלי הדם בעור, במעי וכן גם בכליות. למעשה, כלי הדם אשר נפגעו כתוצאה מאותה הדלקת עלולים לדמם אל תוך העור ובכך בעצם לגרום לפריחה אדומה-סגולה, אותה הפריחה הידועה בתור פורפורה. נוסף על כך, אותה מחלה עלולה להביא עד לכדי דימום במעי ובכליה ואף במקרים מסוימים יכולה לגרום לדימום בצואה או בשתן.

 

השכיחות של פורפורה

בעת בה אנו מדברים על המחלה הידועה בתור פורפורה, חשוב מאוד לציין תחילה כי מדובר במחלה שאינה שכיחה יחסית. עם זאת, מדובר במחלה השכיחה ביותר מבין הדלקות המערכתיות הפוגעות בכלי הדם בקרב ילדים בגילאי 5-15, כאשר היא נחשבת לנפוצה בשיעור של פי 2 בקרב בנים מאשר בקרב בנות. יתרה מזו, חשוב לציין כי לא נמצאה שכיחות מוגברת למחלה זו בקרב אזור גאוגרפי או מוצא מסוים, בעוד כי מרבית המקרים שתועדו ברפואה באירופה ובחצי הכדור הצפוני התרחשו בעיקר בחורף, אם כי תועדו מקרים מסוימים גם בסתיו או באביב. בממוצע, כ-20 מתוך כל 100,000 ילדים לוקים במחלה זו מדי כל שנה. כמו כן, חשוב מאוד לציין כי בניגוד למחלות מערכתיות אחרות, מחלה זו אינה מדבקת, אינה עוברת בתורשה ולמרבה הצער, אינה ניתנת כלל למניעה. כמו כן, חשוב לציין כי על אף שמדובר על מחלה שידועה ביעקר בתור מחלת ילדים, במקרים מסוימים גם מבוגרים לוקים בה, אם כי באשר למבוגרים, מדובר על מחלה נדירה לכל דבר ועניין.

 

תסמיני וגורמי פורפורה

באשר לגורמי המחלה, חשוב לציין כי הם אינם ידועים באופן מדויק. עם זאת, ברפואה המודרנית חושדים כי מזהמים שונים כמו חיידקים או נגיפים גורמים להופעה של המחלה, זאת מאחר ובמקרים רבים, תועדה הופעה של המחלה זיהום שפוגע בדרכי הנשימה העליונות. כמו כן, חשוב לציין כי במקרים מסוימים, המחלה יכולה להופיע גם בעקבות עקיצת חרק, חשיפה לקור, חשיפה לרעלים וכימיקלים שונים ועוד. באשר לתסמיני המחלה, ראוי לציין כי הסימן המרכזי אשר מאפיין אותה הוא פריחה, כזו אשר הופיעה בקרב כל החולים שתועדו עד היום. פריחה זו מתחילה בתור נגעים קטנים, שטוחים או לחילופין, מורמים – כאשר בשני המקרים מדובר על נגעים קטנים אדומים, זאת בעוד כי גוונם כל הזמן הולך ומשתנה לגוון סגול. במרבית המקרים, מחלת פורפורה מופיעה בקרב הגפיים התחתונות ובעכוז, זאת על אף שניתן לראות נגעים מסוימים גם על מקומות אחרים בגוף, כמו הגפיים העליונות לדוגמא. במרבית המקרים של מחלה זו, יופיעו גם כאבים באזור המפרקים, בעוד כי כאב ונפיחות סביב המפרק יוביל גם להגבלה משמעותית ביכולת התנועה. כמו כן, במידה ואתם מעוניינים לקרוא מידע נוסף אודות מחלה זו, תוכלו לבקר באתר amarilyo.com.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.