חינוך פיננסי לילדים – מאיפה מתחילים? 

חינוך פיננסי לילדים הוא חלק בלתי נפרד מעיצוב האופי שלהם על מנת שיוכלו להשתלב היטב בחברה כשיגדלו ולהתמודד עם כל האתגרים הטמונים בחיים, בייחוד כאשר מדובר על התקופה המודרנית בה אנו חיים, תקופה בה יוקר המחיה אינו מפסיק לעלות. אולם, הורים רבים המעוניינים לשלב חינוך זה לילדים שלהם אינם יודעים כיצד להתחיל ואיך לבצע את הדבר נכון. בדיוק לשם כך, במהלך כתבה זו, החלטנו להסביר לכם כל מה שתצטרכו לדעת בנושא של חינוך פיננסי עבור ילדים וכל היוצא בכך.

 

חינוך פיננסי לילדים – דגשים חשובים

  • למדו את הילד שלכם אודות ערכו של כסף – חלק בלתי נפרד מהתחלה של חינוך פיננסי לילדים היא ללמד היטב את הילד שלכם עוד מגיל מוקדם על כסף ועל ערכו. כאשר אתם מעוניינים לרכוש עבור הילד שלכם מתנת יום הולדת כדוגמת צעצוע או לתת לו דמי כיס, חשוב מאוד שתבהירו כיצד כל העניין של כסף עובד על מנת שיבין עוד מגיל מוקדם עד כמה גדול הוא ערכו של הכסף.
  • הרגלי צריכה נכונים – חינוך פיננסי נכון מתחיל בהרגלי צרכנות חכמה ולא רק כאשר מדובר על ילדים. על כן, הקפידו ללמד את הילד שלכם עד כמה זה חשוב להיות צרכנים נבונים ולהשוות מחירים וכן גם לוודא כי תקבלו תמורה הוגנת עבור המחיר שאתם משלמים.
  • ילדים לא מקשיבים, הם מחקים – לא תמיד ילדים מקשיבים לכם, אלא לעיתים קרובות הם בעצם מחקים את מה שהם רואים באופן תת מודעי. על כן, חשוב מאוד שבכל הנוגע להרגלים פיננסיים מסוימים שאתם מעוניינים שהילדים שלכם ילמדו מכם – כדאי שתבצעו אותם בעצמכם ותראו להם זאת. לדוגמא, במידה ואתם מטיפים לילד שלכם עד כמה זה חשוב להשאיר כסף בצד למקרה חירום או חיסכון של רשת ביטחון, הקפידו להראות לו כי אתם באמת נוהגים לעשות זאת שכן, במקרים בהם אתם מדגישים את החשיבות העצומה בדבר עבור הילד שלכם ומבצעים את הדבר ההפוך – ייתכן כי הילד לא יקח את הטיפ שלכם כלל ברצינות. 
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.