מהי אדריכלות ירוקה? – הכתבה שתעשה לכם סדר

במהלך השנים האחרונות, ניתן לראות מגמה ברורה שבמסגרתה יותר ויותר חברות בנייה עוברות לבנייה ירוקה יותר. ובכן, כאשר לוקחים בחשבון את מצבו של כדור הארץ, אין הדבר מפתיע – אמנם התעשייה משפרת את חיינו, ובכך בעצם מביאה לפיתוח וקידמה, אך כל אותם הנזקים הסביבתיים שהיא גורמת להם ברורים מתמיד, זאת בעוד כי כל המשאבים החיוניים עבורינו הולכים ומתכלים, מה שבין היתר מביא לעליית מחירים. כאשר מדובר על תחום הנדל"ן, הפתרון המתבקש יהיה מעבר לעקרונות של אדריכלות ירוקה. אז מהי אדריכלות ירוקה, מהם יתרונותיה וכיצד היא באה לידי ביטוי בתעשייה של ימינו? בכתבה זו תוכלו למצוא את כל התשובות.

 

קצת על אדריכלות ירוקה

אדריכלות ירוקה היא מעין גישה מערכתית העוסקת בעיקר סביב בניית, תפעול ותכנון בתי מגורים, כאשר המטרה המרכזית מאחוריה היא בעצם להביא לחיסכון מקסימלי של חומרי גלם, אנרגיה ומשאבים. גישה זו תראה מספר רב של יתרונות לכל אורך הדרך, החל מהדרך בה המבנה נבנה בפועל, ועד לעיצובו ושלב המגורים השוטפים בו.

 

דגשים חשובים

לפני שתחפשו אחר יועצים מומחים בתחום שמטרתם היא לתמוך בפרויקטים שונים של אדריכלות ירוקה כמו למשל מומחה ייעוץ תרמי, הרי שעליכם להכיר מספר דגשים חשובים שעליהם גישת האדריכלות הזו מבוססת. בדרך כלל, השלב הראשון של בנייה באמצעות אדריכלות ירוקה יהיה העמדת הבית. חשוב מאוד להעמיד את המבנה בצורה שתעזור להפיק את המקסימום מכל הנתונים הטבעיים של הסביבה שמקיפה אותו – תנאי מזג האוויר, כיווני השמש וכל היוצא בכך. דגש נוסף יהיה להקפיד על אוורור הבית, מה שמסייע להכניס עוד אוויר טבעי אליו, ובעצם יתרום בצינון יעיל יותר של המבנה בחודשי הקיץ החמים, בצורה שאף מסוגלת להקטין ברמה ניכרת את הלחות. ההשפעה הברורה של עקרונות אלו היא כמובן צמצום הצורך במזגן, שמהווה חלק משמעותי למדי מחשבון החשמל של כל משפחה ישראלית ממוצעת בימינו.

 

אז מהם היתרונות של אדריכלות עם גישה ירוקה?

גישת אדריכלות זו מביאה איתה לשולחן מספר רב של יתרונות, בעוד כי ראוי לציין שאחת המעלות המרכזיות היא הדרך בה מדובר על גישה הרבה יותר חסכונית, הן בכל הנוגע למגורים במבנה ועלויותיהם, והן באשר לרמת הבנייה עצמה. היבט נוסף וחשוב לא פחות הוא האופן בו גישת אדריכלות זו מהווה סטנדרט של ממש. אם ניקח בתור דוגמא את העיר הרצליה, אשר הציבה בתור תנאי בניית מבנים חדשים רק על ידי יישום עקרונות של גישת אדריכלות זו – אמנם מדובר על העיר הראשונה בישראל שעושה זאת, אך סביר להניח כי היא ממש לא האחרונה. מעבר לכך, ניתן להגיד כי בתים שנבנו בהתבסס על עקרונות של גישת אדריכלות ירוקה הם בעלי ערך רב יותר, כך שבעליהם יוכלו למכור אותם יותר בקלות בעתיד. 

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.