מכתב כוונות – מה זה ומתי צריך אותו?

מכתב כוונות מהווה סוג של מסמך ברמה המשפטית, שנשלח בעקבות בקשה של אדם שקיבל את המשכנתא או ההלוואה. מטרת המסמך הינה להודיע על כך שהלווה מעוניין לבצע מכירה של הנכס השייך לו ומשועבד לבנק (מהמשכנתא או מההלוואה). ממסמך זה בעצם, הינו מכתב אשא מראה לאנשים שקיבלו את ההלוואה/משכנתא מה הוא הסכום הכולל של יתרת החוב לבנק, זאת על מנת שהאדם שקיבל את ההלוואה יוכל להבין כיצד הוא ממשיך לטפל בחוב הנ"ל. אחד הדברים החשובים ביותר שקיימים במכתב כזה הוא אישור או אי אישור של הבנק בנוגע למכירת הנכס, דבר אשר בסופו של דבר עתיד להשפיע על אופן התשלום לבנק – האם התשלום יגרור חוב, או לא.

מתי אנו צריכים לבצע מכתב כוונות?

ישנם מקרים שונים ומגוונים בהם יהיה צורך כלשהו במכתב זה. המקרה הנפוץ והמוכר מבין הוא הוצאה של מכתב זה בשל פרעון מקדים של הלוואה אשר הייתה קיימת על נכס במדינת ישראל. באופן כללי, מכתבי כוונות נועדו על מנת לטפל במקרים שונים אשר קשורים למשכנתאות – משכנתא רגילה, משכנתא הפוכה, ונוספים. במקרים כאלה, חובתו של הבנק הינה מתן אישור כי הבנק לא מתנגד לנושא מכירת הקרקע בשום צורה שהיא, ובכך למעשה, הבנק מבטיח לאפשר לקונה הנכס לבצע המשך של תהליך רכישת הנכס שלו. הנה כמה דוגמאות למצבים בהם אנשים מבקשים מכתב כוונות.

  1. לאחר קבלת ירושה- במקרים בהם אנשים מקבלים סכום כסף גבוה שיכול לכסות להם את המשכנתא או לכסות אותה באופן חלקי, מכתב כוונות חשוב כדי שניתן יהיה להבין כמה כסף נשאר על החוב.
  2. מחזור משכנתא – גם במצבים בהם אנחנו רוצים למחזר את המשכנתא הקיימת, לפעמים יש צורך במכתב כוונות.
  3. מכירה של הנכס – מצב זה מחייב בקשה של המכתב מהבנק.

האם הקשר בין הלווה לבין הבנק לצורך השגת מכתב זה הוא קשה?

בסופו של דבר, להשיג מכתב זה דרך הבנק זה לא דבר מורכב כלל, אלא מדובר על דבר סטנדרטי דיו. מדובר בסך הכל על הליך בירוקרטי ופשוט מאוד, אלא שמבקרים ספציפיים ייתכנו בנקים מסוימים שיוכלו לעשות את התהליך למורכב יחסית.

לסיכום, מכתב כוונות הוא מסמך חשוב שבו הבנק נותן אישור אחרי התשלום. כלומר, השיעבוד על הנכס בין אם זו דירה, בית או משרד יוסר תוך חודש אחד מהרגע שהלקוח מסלק את הלוואה. המכתב נדרש כעת הלקוח מעוניינים לפרוע את המשכנתא או לסלק אותה.

 

בכל אופן, לא משנה מה הסיבה שבעקבותיה אתם רוצים לקבל מכתב כוונות מהבנק, סביב התהליך הזה שווה להתייעץ עם אנשי מקצוע מהתחום כמו עורך דין נדלן, שמאי מקרקעין וכמובן יועץ משכנתאות.

Picture of גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.