מהו היטל השבחה של נכס?

למי מאיתנו שעשה בעבר עסקת מכירת נכס נדל"ני נתקל בודאי במושג היטל השבחה כאשר ההיטל ככל הנראה היה חלק ניכר מהחישובים שנעשו במסגרת הכדאיות והכלכליות של העסקה. ראשית נסביר מהו היטל השבחה שכן חשוב מאוד להכיר אותו ומה הוא אומר מבחינתנו בהיבט של משמעויות כלכליות כאשר אנו עתידים לבצע עסקת נדל"ן. אז היטל השבחה של נכס הינו תשלום חובה שהנדרש מבעל הנכס עקב עליית שווי המקרקעין שבבעלותו. החובה של תשלום זה חלה אך ורק על המוכר של הנכס או הקרקע למרות שיש מקרים בהם במסגרת חוזה המכר מחליטים כי היטל ההשבחה לא יכול על המוכר. על המוכר לשלם היטל השבחה במספר מקרים בהם חלה עליה בערך הנכס שלו עקב פעילותה של הועדה המקומית לתכנון ובניה. עליית ערך במסגרת תכנית בניין עיר, אישור של הקלת בנייה או במסגרת שימוש חורג במבנה.

כיצד מחושב היטל ההשבחה על הנכס?

גובה התשלום שאותו יצטרך מוכר הנכס לשלם עומד על מחצית מעליית הערך של המקרקעין עקב אישור תוכנית הבנייה. כלומר אם למשל ניתן לנו אישור לבנות חדר נוסף על גג הבית שלנו אנו נצטרך לשלם את מחצית מעליית הערך בגין החדר הנוסף שבנינו על הבית. מועד החישוב נקבע על פי התאריך בו אושרה לנו חריגת או תוספת הבנייה כאשר המחיר שבו מכרנו את הנכס בסופו של דבר אינו משנה, שכן גם אם מכרנו את הנכס במחיר נמוך יותר עקב תנאי השוק, עדיין גובה ההיטל יהיה זהה לגובה ההיטל שאותו היינו צריכים לשלם גם אם שוק הנדל"ן היה בשגשוג. למרות האמור לעיל, ניתן גם לקבל פטור מהיטל השבחה במספר מקרים ותנאים. חלק מאותם מקרים היא במידה והממשלה החליטה כי בנייני מגורים באיזור מסויים נחשבים לשכונה בשיקום, יישובים או מקרקעין באיזור יהודה ושומרון, מקרקעין שחלים עליהם התנאים של פינוי בינוי באיזורי שיקום, השבחת מקרקעין למטרות חינוך, מדע, תרבות, דת או צדקה כאשר מטרות המבנה אינן למטרות רווח ועוד מספר של מקרים פרטיים אחרים. בכדי לוודא אם הינכם זכאים לפטור מהמס הזה תוכלו לפנות למומחים של quicktax, בכדי שאלו יבצעו עבורכם בדיקה מקיפה.

מדוע למעשה אנו משלמים מס זה?

הסיבה ההיסטורית בגינה אנחנו משלמים היטל השבחה על הנכס בגין עסקת מקרקעין היא בכדי לכסות את ההוצאות של הועדה המקומית לתכנון ובניה בגין ירידות ערך ותשלומי פיצויים עקב אישור תוכניות. בפועל, ההוצאות שלה מכוסות הרבה קודם לכן רשאית הרשות המקומית להשתמש ביתרת הכספים למטרות השקעה בתשתיות ציבוריות של חינוך במסגרת העירונית.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.