דיור מוגן – איך משכנעים את ההורים?

אתם כילדים מרגישים בשינוי. אתם שמים לב שההורים שלכם הופכים ליותר ויותר תלותיים בכם ובסביבה, פחות ופחות עצמאיים. אולי אפילו מתחילה לה איזושהיא בעיה רפואית שהם מתקשים להתמודד איתה או כזו שכבר הייתה קיימת ומחמירה בהדרגה. יכול להיות גם שהם מתחילים לחוש בדידות בעקבות אובדן של בן או בת הזוג או של חברים קרובים שהיו חלק מהחיים שלהם. לכל זה יש פתרון. קוראים לו דיור מוגן. בשורות הבאות נציג בפניכם את כל הסיבות שיכולות לסייע לכם בתהליך השכנוע שיעודד את ההורים שלכם לעבור לדיור מוגן.

 

ביטחון

דיור מוגן מהווה עבור קשישים רבים מקלט של שפיות. מה יותר חשוב לנו מאשר לדעת שההורים שלנו נמצאים במקום בטוח, מוגן, שמור?. לצערנו, המקרים בהם פורצים וגנבים מנצלים את תמימות הדעת או חוסר תשומת הלב של קשישים, רק עולים עם הזמן. לצד אלה מתווספים גם מקרים כמו רמאויות, בעלי מקצוע שנכנסים לבתים בטענה שבאו לתקן משהו ועוד. שההורים שלכם בוחרים לעבור לדיור מוגן הם הופכים להיות הרבה יותר מוגנים והרבה יותר בטוחים. יש מצלמות אבטחה בכל מקום, שמירה והסיכוי שמשהו יקרה להם הוא קטן מאוד.

 

חברה ופעילויות העשרה בלי סוף

כאמור, ציינו את נושא הבדידות. עבור גיל הזהב, מדובר בנושא חשוב וקריטי משום שברגע שהקשיש חווה בדידות, הוא מתחיל לפתח כל מיני בעיות ומצבים אחרים. למשל, יש קשישים שהבדידות מאיצה את תהליך ההזדקנות שלהם, הם הופכים מדוכדכים, פחות שמחים, אין להם אנרגיה לצאת מהבית ולעשות דברים. זה לעתים מוביל להיווצרות של מצבים כמו דיכאון וחרדה. בדיור מוגן יש אנשים. הרבה אנשים. אנשים שיש להם מן המשותף אחד עם השני. נושאי שיחה, פעילויות שהם יכולים לעשות אחד עם השני, הרצאות להן הם יכולים להאזין, טיולים אליהם הם יוצאים ועוד. בדיור מוגן קשה מאוד לחוש את הבדידות משום שכל הזמן דואגים לדיירים לתעסוקה.

 

שומרים על הבריאות

אחד הדברים הכי חשובים בתהליך השכנוע שלכם, קשור לנושא הבריאותי.  כולנו יודעים ומבינים שבגיל השלישי, ההורים שלנו חשופים להמון בעיות ומצבים רפואיים. ככל שהגיל מתקדם, הסיכוי להיווצרות של מחלות עולה. בדיור מוגן יותר קל לשמור על הבריאות, גם הפיזית, אבל גם הנפשית. יש חדר כושר, בריכת שחיה, חוגים מסוגים שונים כמו יוגה, פלדנקרייז, פילטיס ועוד. בנוסף, יש שירותים בריאותיים כמו למשל יש בתי דיור מוגן שיש בהם את כל סוגי הטיפולים להם הקשיש זקוק כמו למשל פיזיותרפיה, בית מרקחת, רופא, פסיכולוג, פסיכיאטר, עובדת סוציאלית ועוד. בנוסף, יש גם את כל הנושא של התזונה. מבשלים לדיירים בדיוק את המזון לו הם זקוקים כדי לשמור על הבריאות שלהם. אוכל מגוון וטרי בכל יום. אוכל עם מינימום של מלח וסוכר.

 

עצמאות

בנוסף לכל הסיבות שציינו, המעבר לדיור מוגן כן מאפשר לבני הגיל הזהב לשמור על העצמאות שלהם. הם יכולים לארח את מי ומתי שהם רוצים, יש להם את המרחב האישי שלהם, הם יכולים לנהל את הזמן שלהם ולבחור האם בא להם לקרוא עכשיו ספר בדירה שלהם ולצפות בטלוויזיה, או שהם מעדיפים לרדת למטה ולהיות במקום עם עוד אנשים.

 

אז מאיפה מתחילים?

חשוב לזכור כי בכל זאת מדובר במעבר חד מאוד ובשינוי שלא כל אחד יכול לעשות אותו, בטח בגיל מבוגר. לכן, שיח על הנושא צריך להיות הדרגתי, חכם, לדבר אל ההיגיון של ההורים ויכול להיות מאוד שתוך כמה שיחות קצרות על הנושא הם יוכלו להשתכנע.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.