תנאים לקבלת משכנתא בגיל הזהב

משכנתא היא הלוואה אותה מקבלים לטווח הרחוק. לרוב מדובר בתקופה של בין 15-25 שנים ואפילו יש מקרים שאנשים מקבלים משכנתא לאורך זמן רב יותר. תנאים לקבלת משכנתא משתנים בהתאם לגיל שלנו, למצב הפיננסי שלנו, גודל ההלוואה ומשתנים נוספים. ככל שאנחנו יותר צעירים, ככה הבנקים מוכנים לפרוס את ההלוואה לתקופת זמן ארוכה יותר ולכן שאנחנו מגיעים לגיל פרישה, הסיכון מבחינת הגופים המממנים עולה. יחד עם זאת,  שוק האשראי בשנות ה-2000 השתנה לגמרי ולכן גם בגילאים מבוגרים ניתן לקבל הלוואה לרכישת נכס.

 

אילו קריטריונים משפיעים על קבלת ההלוואה?

חשוב להבחין בין משכנתא למוגבלים לבין משכנתא לאנשים שכן יכולים ומגיע להם לקבל את ההלוואה יחסית בקלות, גם אם הם מבוגרים. למשל, בגיל 60, הסיכויים למציאת גוף מממן יחסית גבוהים. פרמטר מהותי מאוד באישור לקבלת המשכנתא הוא ההכנסה של המבקש. כלומר, אם אתם עדיין מתפרנסים ויש לכם הכנסה קבועה, הסיכוי שתקבלו משכנתא עולה. דבר נוסף אותו הבנק בודק הוא האם יש ברשותנו נכס אותו ניתן לשעבד. למשל, יש לא מעט הורים שבוחרים לעזור לילדים שלהם לרכוש דירה ולכן לוקחים משכנתא הפוכה בסכום יחסית נמוך.

 

מהי משכנתא הפוכה?

כל מי שרוכש דירה בשלב כזה או אחר של חייו, מבין ויודע מה זו משכנתא רגילה. הלוואה אותה הבנק נותן בכדי שנוכל לרכוש דירה או בית. משכנתא הפוכה לעומת זאת, או משכנתא המכונה גם 60+, היא משכנתא המתאימה לבני הגיל השלישי. משכנתא זו היא בעצם הלוואה שמאפשרת לנו לשעבד את הנכס שלנו בתמורה לקבלת הכסף. בשונה ממשכנתא רגילה, המשכנתא ההפוכה מתאימה לכל מטרה, אך היא מיועדת רק עבור מי שמלאו לו 60 ויש בבעלותו נכס. ההלוואה ניתנת על חשבון הנכס שכבר קיים. משכנתא הפוכה היא כלי מימון לכל דבר ועניין שמיועד לאנשים מבוגרים, שבעצם יכולים לבצע שיעבוד של הנכס שלהם וכנגד זה לקבל את הכסף. ההלוואה יכולה כאמור להיות לכל מטרה: הוצאות רפואיות, סיוע לילדים, סגירה של המינוס, שמירה על רמת חיים מסוימת לקראת היציאה לפנסיה, שיפוץ ועוד.

 

מי יכול להעניק משכנתא הפוכה ובאילו תנאים?

משכנתא הפוכה ניתנת על ידי אחד מהגופים הפיננסיים המוכרים כמו למשל בנק, חברת ביטוח וכדומה. מדובר בסכום כספי חד פעמי או סכום המתקבל בכמה פעימות. לאורך כל התקופה, יישארו הבעלים של הנכס והם יוכלו להחליט האם הם רוצים להמשיך ולגור בו או להשכיר אותו. הסכום שאותו ניתן לקבל תלוי בגיל של הלווה ובערך של הנכס שבבעלותו. ניתן ללוות בגיל 60 כ-15% מהשווי של הנכס ובגיל 90 אפילו עד 50% מערכו. הסכום המקסימלי שמתקבל משמש בתור מסגרת להלוואה וניתן להשתמש רק בחלק ממנו ורק אם צריך להגדילו. בשונה ממשכנתא רגילה, במשכנתא הפוכה אין החזרים חודשיים וההחזר מתבצע במועד המכירה של הנכס. חשוב להכיר בכך שלסכום של המשכנתא מוסיפים ריבית שדומה למשכנתא רגילה וגם אותה משלמים שמחזירים את ההלוואה. יש כמה תנאים חשובים שכדאי להכיר לצורך קבלת משכנתא הפוכה.

  1. הלווים צריכים להיות בני 60 או יותר.
  2. הנכס שממשכנים חייבים להיות בבעלותם המלאה של מי שלווה את הכסף ומתאים לצורכי שיעבוד.
  3. אסור שיהיו על הנכס המשועבד חובות.
  4. גם הילדים של הלווים צריכים לחתום על ההלוואה ולהצהיר כי הם אכן מודעים לכך שההורים שלהם לקחו על עצמם משכנתא מהסוג הזה.
  5. במקרים מסוימים (לרוב מגיל 80) יש להגיש לגוף המממן מסמכים רפואיים.
גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.