טיפולי שיניים לאזרחים וותיקים

ardan

על פי הפתגם העתיק, העיניים מהוות חלון לנשמה. אך מחקר אחרון בתחום רפואת השיניים מראה כי הפה הוא חלון לבריאותו הכללית של האדם. בעיות שיניים בקרב וותיקים יכולות להתחיל ביובש בפה ולהסתיים במחלות חניכיים. יש להתייחס ברצינות לבעיות אלו. טיפול בשיניים ובחניכיים בקרב וותיקים חשוב בדיוק כמו בריאות הלב או מערכת העיכול.
חברה שאינה מצליחה לספק טיפולי שיניים איכותיים ונגישים עבור הוותיקים היא חברה קצרת רואי במקרה הטוב, וקורעת לב במקרה הרע.
בעבר, וטרם עידן הפלואוריד, כאשר מבוגרים איבדו בדרך של שיגרה את כל או רוב שיניהם עד אמצע החיים, היה קושי גדול לספק טיפול הולם לוותיקים. אך גם היום, ולמרות שרוב הוותיקים עדיין שומרים על שיניים בריאות, קיימים פערים חמורים במניעת מחלות פה, גישה לשירותי בריאות הפה ואיכות אוראלית בריאותית, הנובעות ממוצא אתני, מעמד חברתי ומחלות רקע רפואיות ותפקודיות. כיום קיימת עלייה בשיעור מחלות שיניים בגיל הזהב. מצב זה צפוי להחמיר ככל שקיימת עליה בתוחלת החיים של הוותיקים.
טיפול ומניעה הולמים של מחלות פה בקרב וותיקים ישפרו לא רק את מצב שיניהם, אלא גם יתרמו לבריאותם ורווחתם הכללית. הנתונים האחרונים מצביעים על כך שמחלת חניכיים קשורה למחלות כרוניות דוגמת מחלות לב וכלי דם, מחלות כלי דם במוח וסוכרת.
בנוסף, הסרטן המופיע בעיקר בקרב מבוגרים מעל גיל שישים, יכול להיות הרסני מבחינה פיזית, רגשית וכלכלית. הסיבה המשכנעת ביותר לשיפור הבריאות ובריאות הפה של הוותיקים היא ברורה. מחלות ובעיות בתפקוד אוראלי יכולות להיות מכאיבות ביותר, ויש להן השפעה חריפה על איכות החיים, על הלעיסה, אכילה, דיבור ואינטראקציות חברתיות. תחומי בריאות אלו קריטיים ביותר מכל מגזר אוכלוסייה אחר.
קיימים צעדים קונקרטיים אותם ניתן לנקוט על מנת לשפר את בריאות הפה של הוותיקים. ראשית, המימון של טיפולי בריאות הפה חייב להיות משולב עם המנגנונים המשמשים להבטחת בריאותם הכללית ורווחתם של הוותיקים.
שנית, וותיקים נוטים לבקר יותר אצל רופא כללי מאשר אצל רופא שיניים, ולכן זוהי חובתם של ספקי הטיפול הראשוניים להתחנך אודות ההשלכות הרפואיות, התפקודיות, הרגשיות והחברתיות של מחלות ותפקוד לקוי של השיניים, ולספק טיפולי הקרנה ומניעה קבועים למחלות שיניים.
שלישית, על המטפלות היומיות והאחיות של וותיקים המרותקים לביתם או השוהים במוסדות, להרחיב את הידע וההכשרה שלהם אודות טיפול אוראלי. רביעית, על ארגונים המספקים טיפול לוותיקים, להתייחס לבריאות ותפקוד הפה.
לבסוף, קהילת רופאי השיניים חייבת להכיר בכך שהטיפול במחלות הפה בקרב וותיקים מציב אתגרים ספציפיים, והוא חיוני בשל האפשרויות החדשות אותן מייצרת אוכלוסיה זו לשם מתן טיפול אוראלי משופר לבריאות הוותיקים, לרבות השמת מומחיות רפואת שיניים גריאטרית.
וותיקים אשר החליפו את שיניהם לשיניים תותבות, זקוקים לעזרה על מנת לטפל בהן כראוי. אם הם אינם מסוגלים לעשות זאת בעצמם, על המטפל שלהם לסייע במתן הטיפול הנכון עבורם.
צחצוח יומי של השיניים התותבות חשוב. השימוש במברשת זיפים רכה המיועדת לשיניים תותבות היא מברשת השיניים הנכונה לשימוש על מנת להימנע מגירוד. סבון קל יכול לשמש כחומר ניקוי. ניתן גם להתייעץ עם רופא השיניים לגבי ניקוי טוב של התותבות.
לעולם אין להשתמש בחומרים כימיים חזקים כגון אקונומיקה על מנת לנקות את השיניים התותבות. ניתן להתחיל על ידי שטיפה של השיניים התותבות מכל שאריות המזון, ואז לצחצח ביסודיות את כל המשטח ולסלק עודפי שמן או חלקיקי מזון.
יש לזכור להוציא את השיניים התותבות מידי לילה. ניתן למקם אותן במיכל עם מים או להיעזר באביזרי בריאות משוכללים יותר. הפרקטיקה של הסרת התותבות למשך הלילה מונעת עששת ומחלות חניכיים נוספות.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.