תופעות גיל המעבר בנשים: אובדן החשק המיני

act

בשילוב עם גלי חום, שינויים במצב הרוח והפרעות שינה, החשק המיני המופחת בקרב נשים, הוא אחד מהתסמינים המטרידים ביותר הקשורים לגיל המעבר. יחד עם זאת, מדענים סבורים שאין כל דרך לנבא אלו תסמינים עלולים להשפיע על כל אישה.
המשותף לנשים בגיל המעבר הוא העובדה שהשחלות מייצרות פחות הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון. לכן אין זה מפתיע שיתכן שאישה תחווה אובדן חשק מיני, תופעה שעשויה להמשיך גם לשנים לאחר גיל המעבר. מצד שני, אין אישה שעוברת את גיל המעבר בדיוק באותו ניסיון או עם אותם תסמינים כמו אישה אחרת.
המכון הלאומי האמריקאי להזדקנות פרסם מחקר שמצא כי החשק המיני של נשים אינו מושפע מגיל המעבר כלל, וחלק מהנשים עשויות למעשה לחוש סקסיות לאחר גיל זה. לדברי מטפלים מיניים ועובדים סוציאליים קליניים, אם אישה אינה חווה תסמינים חמורים, גיל המעבר עשוי להיות דבר משחרר ביותר עבורה. אין צורך לדאוג לבעיות פוריות, וזה יכול להיות זמן של התחדשות.

השפעת גיל המעבר על הליבידו
כשאישה עוברת את גיל המעבר, היא עשויה להיתקל בהפרעות שינה, יובש בנרתיק ושינויים פסיכולוגיים. מהפך דפוסי השינה הנגרמים על ידי תסמינים אלו, עלול להוביל להפחתת ההתעניינות במין. הגברת אספקת הדם לנרתיק עשויה לגרום ליובש ודילול קיר רירית הנרתיק. זה יכול לגרום לחוסר נוחות בעת קיום יחסי מין ואף כאבים, ומכאן מובן הקושי בעוררות מינית. בנוסף, הגוף מייצר פחות אנדרוגן הורמון מין גברי, הקשור לרצון במין.
אם אישה נתקלת באובדן החשק המיני, ההשפעות הן רגשיות יותר מאשר פיסיות. אישה עשויה לחוש אשמה, תסכול ודיכאון. אך עליה להבין כי היא אינה לבד במצב זה. חלק מהנשים חוות תחושת אובדן ואבל. גופן משתנה, וכאילו כדי לסבך את העניינים, לעיתים מתרחש גיל המעבר בקורלציה עם תחילת תסמונת התרוקנות הקן.
אך אין צורך להתמודד לבד עם תחושות אלו. מומלץ לשתף בן זוג ויחד להבין כיצד לעבוד על חיי המין. חשוב ששני בני הזוג ילמדו על הנושא, יבינו את השינויים הפיסיים והרגשיים בתקופה זו, וימצאו שיטות להתגבר על מכשולים שעומדים בדרך. ייעוץ של מטפל מיני או רופא נשים יכול אף הוא לסייע.

טיפול בליבידו נמוך
למרות שלא קיימות תרופות שיכולות לטפל באופן ספציפי בבעיות חשק מיני הקשורות לגיל המעבר, האפשרויות הבאות עשויות לסייע:
קרם לחות בנרתיק. על בסיס מים, יכול לסייע להקלת היובש במהלך קיום יחסי מין.
אסטרוגן נרתיקי. בטבעת או בחומר סיכה יכול להקל על יובש בנרתיק ללא סיכוני טיפול בתחליפי הורמונים מערכתיים.
סטרואידים סינטטיים. המהווים חיקוי חלק של הפרוגרסטרון, אסטרוגן ואנדרוגן, מטפלים מיעילות בתסמיני ניוון בנרתיק בקרב חלק מהנשים.
טיפול תחליפי הורמונים (HRT). מקל על תסמינים רבים של גיל המעבר, אך אינו משפר בהכרח את החשק המיני. מחקר שבוצע על ידי חוקרים באוניברסיטת לונד בשוודיה, ופורסם בכתב העת הרפואי לגיל המעבר, מצא כי כמעט ארבעים אחוזים במדגים של 2,043 נשים בגיל המעבר שנטלו אסטרוגן בשילוב טיפול פרוגסטרון, דיווחו על ירידה בחשק המיני.

גיורא מלמד
גיורא מלמד

אחרי שלא מצאתי בשום מקום אחר את מבוקשי, שמתי לעצמי כיעד להקים ולרכז מידע נגיש לגימלאים גיל הזהב, מקווה ומאמין שתמצאו ערך רב בתוכן באתר.